Na hlavný obsah

Súd rozhodol, že deti obetí Hirošimy nedostanú vládnu finančnú pomoc

Žiadali príspevok na pokrytie svojich zdravotníckych výdavkov.

Súd rozhodol, že deti obetí Hirošimy nedostanú vládnu finančnú pomoc
Na snímke atómový hríb nad Hirošimou po dopade Little Boy. Foto: Wikipedia – voľné dielo

Japonský súd v utorok (7. 2.) zamietol žiadosť o odškodnenie podanú skupinou ľudí, ktorých rodičia počas druhej svetovej vojny prežili zhodenie atómovej bomby na Hirošimu .

Žiadatelia sa snažili získať od japonskej vlády príspevok na pokrytie svojich zdravotníckych výdavkov. Súd však ich žiadosť odmietol s argumentom, že miera dedičnosti následkov radiácie zostáva nejasná. Informovala o tom agentúra AP.

Hirošimský okresný súd uviedol, že hoci nemožno úplne vylúčiť dedičnosť zdravotných následkov vyvolaných radiáciou, neexistujú ani vedecké dôkazy, ktoré by to potvrdzovali. Vylúčenie detí preživších z príslušnej vládnej pomoci preto nie je podľa názoru súdu protiústavné.

Žiadatelia totiž požadovali, aby vláda každému z nich vyplatila 100 000 jenov (712 eur). Tvrdili tiež, že ich vylúčenie z vládneho programu pomoci je porušením ústavného práva na rovnoprávne zaobchádzanie. Proti rozsudku súdu sa plánujú odvolať.

Agentúra AP pripomína, že japonský súd už predtým zamietol podobnú žiadosť. Tú si podali deti preživších v Nagasaki, kde bola tiež počas druhej svetovej vojny zhodená atómová bomba.
Bombardovanie Hirošimy 6. augusta 1945 pripravilo o život 140 000 ľudí.

Mnohí z tých, ktorí ho prežili, museli znášať dlhotrvajúce následky vystavenia sa rádioaktívnemu žiareniu. Ich deti, ktoré sú známe aj ako „hibaku nisei“, sa domnievajú, že práve v dôsledku dedičných následkov ožiarenia sa u nich vyvinuli rôzne druhy rakoviny a iné zdravotné problémy.

Na vládny príspevok na pokrytie lekárskej starostlivosti však majú v Japonsku právo len priami preživší alebo tí, ktorí boli radiácii vystavení ešte pred narodením počas vývoja plodu v maternici.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet