Na hlavný obsah

Tretí blok v Mochovciach začal dodávať elektrinu do siete

Zabezpečili tak napĺňanie dohody s vládou.

Tretí blok v Mochovciach začal dodávať elektrinu do siete
Chladiaca veža 3. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Foto: TASR

Slovenské elektrárne (SE) po ukončení predpísaných testov 3. bloku jadrovej elektrárne Mochovce priviedli paru na turbíny a v utorok (31. 1.) krátko pred polnocou po prvý raz prifázovali 3. blok k sieti. Reaktor v súčasnosti dosahuje 20 % nominálneho výkonu. V stredu (1. 2.) o tom informovali SE na svojej webovej stránke.

Tento dôležitý míľnik elektráreň dosiahla necelé tri týždne po tom, ako 13. januára vydal Úrad jadrového dozoru SR súhlas na začatie energetického spúšťania.

„Dnešný deň predstavuje zásadný míľnik pre SE, komunitu jadrových energetikov i celú krajinu. Od dnes už tretí blok premieňa tepelnú energiu, uvoľnenú v reaktore, na elektrinu,“ uviedol generálny riaditeľ SE Branislav Strýček.

To podľa Strýčkových slov elektrárňam pomôže napĺňať dohodu s vládou, v ktorej sa zaviazali dodávať lacnú elektrinu pre domácnosti za cenu 61,2077 eura za megawatthodinu. Suma predstavuje bezprecedentne nízku cenu elektriny pre domácnosti v rámci Európskej únie (EÚ).

Riaditeľ Atómových elektrární Mochovce Martin Mráz spresnil, že nasledujúce týždne bude nový blok dodávať elektrinu do siete ešte s krátkodobými plánovanými odstaveniami, podľa harmonogramu uvádzania nového bloku do prevádzky.

Prifázovaniu k sieti predchádzali skúšky na výkonových hladinách 5, 15 a 20 % nominálneho výkonu reaktora. SE realizovali okrem iného aj skúšky poistných ventilov parogenerátorov, ktoré bolo počuť aj v širšom okolí elektrárne.

SE však ešte majú pred sebou veľkú časť druhej etapy energetického spúšťania. Zostáva otestovať blok na rôznych výkonových úrovniach od 35 do 100 %. Úplnú funkčnosť 3. bloku a dosiahnutie projektových parametrov potvrdí úspešné ukončenie fázy 144-hodinového preukazného chodu na plnom, 471-megawattovom výkone.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika