Na hlavný obsah

Ukrajinská gréckokatolícka cirkev presúva dátum slávenia Vianoc na 25. decembra

Snaží sa tak pretrhnúť kultúrne väzby na Rusko.

Ukrajinská gréckokatolícka cirkev presúva dátum slávenia Vianoc na 25. decembra
Ilustračná snímka - Vianoce. Foto: Unsplash

Ukrajinská gréckokatolícka cirkev v pondelok (6. 2.) oznámila, že prechádza na nový kalendár, podľa ktorého sa budú Vianoce sláviť 25. decembra namiesto 7. januára. Ukrajinské inštitúcie sa aj takto snažia pretrhnúť kultúrne väzby na Rusko, uviedla tlačová agentúra Reuters.

Krok Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, ku ktorej sa hlási necelá desatina Ukrajincov, privítal minister kultúry Oleksandr Tkačenko.

„Toto rozhodnutie zodpovedá požiadavkám našej doby a verejnej mienke,“ napísal minister na facebooku. Odvolal sa pritom na výsledky celoštátneho online prieskumu uskutočneného vládou.

Tento prieskum z decembra 2022 ukázal, že 59 percent z vyše 1,5 milióna opýtaných podporilo presun Vianoc na 25. decembra, keď je tento sviatok aj v západnej Európe.

Tkačenko minulý mesiac vyjadril nádej, že všetky cirkvi na Ukrajine budú súhlasiť so slávením Vianoc 25. decembra.

Pondelkové oznámenie znamená, že gréckokatolícka cirkev tak urobila ako prvá.

Veľkú noc budú sláviť podľa starého kalendára

Až doteraz sa všetky hlavné cirkvi na prevažne pravoslávnej Ukrajine držali juliánskeho kalendára. Podľa neho sa kresťanský sviatok narodenia Ježiša Krista (Vianoce) slávi 7. januára. V tento dátum ho slávi aj Rusko.

Ukrajinská gréckokatolícka cirkev bola až doteraz jednou z mála cirkví na svete, ktorá uznávala pápeža ako svoju hlavu, ale zároveň sa držala juliánskeho kalendára, ktorý Vatikán nahradil upraveným gregoriánskym kalendárom v roku 1582.

Hlava Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, arcibiskup Sviatoslav Ševčuk, uviedol, že sviatky s pevne určeným dátum ako napríklad Vianoce sa presunú do nového kalendára, ale pohyblivé sviatky ako Veľká noc sa budú stále sláviť podľa starého kalendára.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet