Na hlavný obsah

V Turecku zatkli 15 osôb napojených na Islamský štát

Skupina plánovala niekoľko útokov.

V Turecku zatkli 15 osôb napojených na Islamský štát
Na snímke turecká vlajka. Foto: Unsplash

Pätnásť ľudí zatkla v Turecku polícia za ich pravdepodobnú spojitosť s extrémistickou organizáciou Islamský štát. Napísala o tom v nedeľu (5. 2.) agentúra AP s odkazom na informácie tureckej oficiálnej tlačovej agentúry Anadolu.

Zatýkanie podľa tohto zdroja podmieňovali už niekoľko dní trvajúcim bezpečnostným varovaním zo strany západných konzulátov.

Anadolu sa odvolala na vyhlásenie istanbulskej polície, podľa ktorého skupina zatknutých osôb plánovala útoky na švédsky a aj holandský konzulát v Istanbule, ako i na kostoly a synagógy.

Polícia však dodala, že bezprostredne si nie je istá nijakými „konkrétne špecifikovanými“ hrozbami, ktoré mali týmto objektom hroziť.e

Tajné služby, ktoré podnietili uvedenú policajnú operáciu, konštatovali, že zatknutá skupina pravdepodobne dostávala inštrukcie z miestnej pobočky Islamského štátu nazývanej Provincia Islamský štát-Chorásán. Táto odnož islamistických fundamentalistov je aktívna v južnej a strednej Ázii.

K uvedeným bezpečnostným varovaniam zo strany západných konzulátov došlo počas vrcholiaceho diplomatického napätia spojeného s odmietavým postojom Turecka voči vstupu Švédska a Fínska do Spojenými štátmi vedenej aliancie NATO.

Napätú situáciu ešte vyostrili protiislamské protesty. Na nich minulý mesiac pred budovami tureckých veľvyslanectiev v Štokhome a Kodani došlo aj k spáleniu výtlačkov Koránu. Tento týždeň preto zatvorilo niekoľko západných krajín z bezpečnostných dôvodov v Istanbule svoje konzuláty.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet