Na hlavný obsah

Záchranári v Turecku pátrajú po preživších už len v dvoch najzasiahnutejších provinciách

Počet obetí presiahol 46 000.

Pátranie po preživších pod troskami budov v Turecku.
Pátranie po preživších pod troskami budov v Turecku.Foto: TASR/AP

Záchranári v Turecku ukončili pátranie po preživších ničivého zemetrasenia vo všetkých provinciách okrem dvoch najviac zasiahnutých – Kahramanmaraš a Hatay. S odvolaním sa na úrad pre riešenie následkov katastrof (AFAD) o tom v nedeľu (19. 2.) informovala agentúra AFP.

Úrad tiež zverejnil novú bilanciu obetí. Zemetrasenie o sile 7,8 stupňa zo 6. februára zabilo v Turecku 40 689 ľudí. Obetí v susednej Sýrii je podľa najnovších odhadov OSN zhruba 6 000. Záchranári po preživších v deviatich tureckých provinciách pátrali bezmála dva týždne.

Medzi poslednými nájdenými preživšími, necelých 13 dní po katastrofe, bola v provincii Hatay rodina s 12-ročným chlapcom, ktorý krátko po vyslobodení zo sutín zomrel. Odvtedy záchranári podľa dostupných správ ďalších živých nenašli. Práce v dvoch provinciách však pokračujú, uvádza agentúra AP.

Zemetrasenie si okrem ľudských obetí vyžiadalo aj rozsiahle materiálne škody. Po prvom otrase o sile 7,8 stupňa nasledovali tisíce ďalších otrasov, z toho desiatky o sile päť alebo šesť stupňov. Zemetrasenie podľa tureckého viceprezidenta Fuata Oktaya zrovnalo so zemou alebo vážne poškodilo asi 105 000 budov, v ktorých bolo asi 384 500 bytov.

Na záchranných operáciách v Turecku sa podieľali aj medzinárodné tímy vrátane toho z Českej republiky. Česi v meste Adiyaman vyslobodili zo sutín 78 mŕtvych tiel a dvoch živých ľudí. Späť do Česka sa vrátili v piatok popoludní.

V susednej Sýrii sa s dôsledkami katastrofy podľa OSN potýka najmenej 8,8 milióna ľudí. Väčšina z nich potrebuje nejakú formu humanitárnej pomoci. Situácia v Sýrii bola pre mnohých ľudí v dôsledku dlhoročnej občianskej vojny a ekonomickej krízy katastrofálna už pred zemetrasením.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet