Na hlavný obsah

Záchranný tím zo Slovenska v Turecku už zachránil 12 ľudí

Situácia v Turecku je podľa Mikulca veľmi náročná.

Záchranný tím zo Slovenska v Turecku už zachránil 12 ľudí
Slovenskí záchranári pomáhajú v oblasti postihnutej zemetrasením na juhu Turecka. Foto: TASR

Záchrannému tímu zo Slovenska sa v tureckých oblastiach postihnutých zemetrasením podarilo zachrániť 12 ľudí. Na brífingu v Žiarskej doline o tom v piatok (10. 2.) informoval dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Situácia v Turecku je podľa jeho slov veľmi náročná.

„Aký je osud zachránených ľudí, momentálne nevieme povedať, pretože boli odovzdaní do starostlivosti miestnych autorít,“ dodal Mikulec.

Dočasne poverený šéf rezortu vnútra uviedol, že medzinárodný veliaci štáb v týchto hodinách rozhoduje o tom, ako budú tímy poskladané do ďalšieho obdobia. Slovenský tím je podľa Mikulca vycvičený na to, aby hľadal preživších, ktorých je stále menej.

„Turci teraz potrebujú ťažkú techniku, tímy, ktoré sú na ťažké práce. V tomto zmysle sa teraz rozhoduje, či tam vyšleme ďalšiu rotáciu hasičov na pomoc. Sme pripravení, ale záleží to aj na rozhodnutí medzinárodného štábu,“ povedal. Potvrdil, že sa rozhoduje tiež o tom, do akej miery budeme vedieť Turecku pomáhať aj humanitárne.

Všetci členovia slovenského záchranného tímu by v súčasnosti mali byť v poriadku.

„Hovoril som s chlapcami, situácia je tam veľmi zložitá. Aj oni sú emočne zasiahnutí tým, čo tam vidia. Napriek tomu, že sú to tvrdí chlapi a sú zvyknutí, zjavne je situácia veľmi zlá. No som rád, že pomohli,“ podotkol Mikulec.

Tím nie je veľký, no efetívny

Riaditeľ Horskej záchrannej služby Marek Biskupič doplnil, že tím síce nie je veľký počtom, ale zato je efektívny. Majú špeciálne kynologické psy, ktoré sú certifikované na takúto prácu.

„Pôsobenie našich záchranárov v tých podmienkach vôbec nie je jednoduché. Z jednej spadnutej stavby vás ľudia ťahajú na ďalšiu, pod betónovými stropmi sú tam pochované celé rodiny. Chalani to nemajú jednoduché. Na druhej strane je to určitá skúsenosť, ktorú potom vedia zúročiť v ďalšom pôsobení,“ zhodnotil.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet