Na hlavný obsah

Americká centrálna banka zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu

Úrokové sadzby zvýšila deviatykrát po sebe

Americká centrálna banka zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu o štvrť percentuálneho bodu
Na snímke americké doláre. Foto: TASR/AP

Americká centrálna banka (Fed) podľa očakávania zvýšila v stredu (22. 3.) kľúčovú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov do pásma 4,75 % až 5 %. Zároveň však naznačila, že vzhľadom na najnovšie otrasy na finančných trhoch by mohla v procese zvyšovania sadzieb urobiť prestávku. Informovala o tom agentúra Reuters.

Fed tak zvýšil úrokové sadzby deviatykrát po sebe od spustenia súčasného cyklu sprísňovania menovej politiky v marci 2022. Druhýkrát po sebe však uplatnil miernejší rast o 25 bázických bodov.

V aktualizovanej predpovedi väčšina z členov Fedu naďalej počíta s tým, že do konca tohto roka sa hlavná úroková sadzba zvýši o ďalšieho štvrť percentuálneho bodu. To predstavuje rovnakú prognózu, akú zverejnili členovia centrálnej banky v decembri.

Na druhej strane však Fed v reakcii na najnovšie otrasy na bankovom trhu po páde dvoch amerických bánk vypustil vyjadrenie, že „bude pravdepodobne potrebné ďalšie zvyšovanie sadzieb“. Tento výraz používala centrálna banka od začatia sprísňovania menovej politiky.

Boj s infláciou nekončí

V súvislosti s bankovou krízou predstavitelia Fedu uviedli, že „americký bankový systém je zdravý a odolný,“ avšak centrálna banka dodala, že súčasné napätie v bankovom sektore „pravdepodobne povedie k sprísneniu úverových podmienok pre firmy a domácnosti a bude mať vplyv na ekonomickú aktivitu, prijímanie zamestnancov a infláciu“.

Banka zároveň dala najavo, že boj s infláciou sa nekončí. Fed momentálne vypustil predchádzajúce vyjadrenie, že „inflácia sa zmierňuje“ a nahradil ho vyhlásením, že inflácia „zotrváva na vysokej úrovni“.

Predstavitelia Fedu odhadujú, že nezamestnanosť dosiahne ku koncu tohto roka 4,5 %, čo je mierne nižší údaj ako v decembri, keď banka počítala s nezamestnanosťou v závere roka 2023 na úrovni 4,6 %.

Naopak, vyhliadky ekonomického rastu centrálna banka zhoršila na 0,4 % z 0,5 % v predchádzajúcej prognóze. Inflácia by podľa nového odhadu mala ku koncu roka dosiahnuť 3,3 %. V decembri počítal Fed s infláciou na úrovni 3,1 %.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika