Na hlavný obsah

Amnesty International: Vojna na Ukrajine odhalila dvojité štandardy Západu v boji za ochranu ľudských práv

Poukázali na to vo výročnej správe.

Amnesty International: Vojna na Ukrajine odhalila dvojité štandardy Západu v boji za ochranu ľudských práv
Na snímke mobilná výstava o 100 dňoch vojny Ruska proti Ukrajine s názvom Nepokorená Ukrajina v Kunsthalle v Košiciach. Foto: TASR

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) vo svojej výročnej správe za rok 2022 zverejnenej v utorok (28. 3.) poukázala na „dvojité štandardy“ Západu, čo sa týka porušovania ľudských práv vo svete.

AI dala do kontrastu reakciu západných krajín na ruskú vojenskú ofenzívu na Ukrajine a ich mlčanie ohľadom situácie v Egypte, Saudskej Arábii či k zaobchádzaniu Izraelčanov s Palestínčanmi. Vyplýva to zo správy agentúry AFP.

„Rešpekt vzbudzujúca reakcia Západu na ruskú inváziu na Ukrajinu zdôraznila dvojité štandardy, keď odhalila, aká nekonzistentná bola ich odozva v prípade mnohých iných porušení Charty OSN,“ povedala v Paríži generálna tajomníčka AI Agnes Callamardová.

Poznamenala, že reakcia západného sveta na vojnu na Ukrajine ukázala, čo je možné dosiahnuť, ak existuje politická vôľa konať. Tento konflikt však podľa jej slov zároveň upozornil na zlyhania Západu v prípade porušovania ľudských práv v iných častiach sveta.

V Izraeli napríklad vlani zaviedli opatrenia, ktoré podľa AI prinútili opustiť domovy mnohých Palestínčanov. Rozšírili nelegálne židovské osady a zlegalizovali už existujúce osady v okupovanom Predjordánsku.

Napriek tomu, že izraelské sily tam usmrtili „najmenej 153 civilistov vrátane desiatok detí“, Západ proti izraelskému „systému útlaku“ nevystúpil, uvádza Amnesty.

AI vo svojej správe tiež uviedla, že v Saudskej Arábii väznia ľudskoprávnych aktivistov a ľudí odsúdených v nespravodlivých súdnych procesoch za svoje názory a že tam vykonávajú hromadné popravy.

Rozdiely pri iných utečencoch

Tisíce obhajcov ľudských práv, novinárov, demonštrantov a disidentov zadržiavajú aj v egyptských väzniciach, kde zostáva rozšírenou praxou aj mučenie. Európske krajiny prijali množstvo ukrajinských utečencov. Podľa AI však nepreukázali rovnakú solidaritu s ľuďmi utekajúcimi pred konfliktmi v Sýrii, Afganistane a Líbyi.

Utečencov z Ukrajiny privítali aj Spojené štáty. Tie však „podľa praktík a zakorenených v protičernošskom rasizme od septembra 2021 do mája 2022 vyhostili viac ako 25-tisíc Haiťanov a mnohých z nich vystavili mučeniu a zlému zaobchádzaniu“, uviedla AI.

Organizácia odsúdila aj zlyhania globálnych inštitúcií, čo sa týka adekvátnej odozvy na konflikty napríklad v Etiópii, Mjanmarsku a Jemene. Zomreli pri nich tisíce ľudí.

„Konflikt s najvyšším počtom obetí nebol v roku 2022 na Ukrajine, ale v Etiópii,“ uviedla Callamardová. Vojna na Ukrajine podľa AI „odviedla zdroje a pozornosť od klimatickej krízy, ďalších dlhodobých konfliktov a ľudského utrpenia na celom svete“.

Počas minulého roka zaznamenali aj rozsiahle porušovania práv žien krajinách, akými sú Irán či Afganistan. AI upriamila pozornosť aj na vlaňajšie rozhodnutie najvyššieho súdu USA, ktorý zrušil ústavne garantované právo žien na prerušenie tehotenstva.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet