Na hlavný obsah

Britská Kolumbia od apríla zavádza bezplatné antikoncepčné prostriedky

Stane sa tak prvou kanadskou provinciou, ktorá pristúpi k takémuto kroku.

Britská Kolumbia od apríla zavádza bezplatné antikoncepčné prostriedky
Na ilustračnej snímke antikoncepčné prostriedky. Foto: Unsplash

Kanadská provincia Britská Kolumbia v utorok (28. 2.) oznámila, že od 1. apríla začne zdarma poskytovať antikoncepčné prostriedky na predpis. Ide o prvú provinciu Kanady, ktorá zavádza takýto krok. Ako píše agentúra AFP, deje sa tak v čase, keď susedné Spojené štáty obmedzujú práva žien na interrupciu.

Ministerka financií Britskej Kolumbie Katrine Conroyová zdôraznila, že po predložení predpisu môžu všetci obyvatelia, ktorí majú zdravotné poistenie, získať antikoncepciu zdarma.

Antikoncepčné metódy, ktoré budú po novom preplácané, zahŕňajú väčšinu hormonálnych tabliet, implantáty či injekcie. No zahŕňa aj vnútromaternicové telieska či núdzovú antikoncepciu.

Víťazstvo pre zdravie a rodovú rovnosť

Ako povedala Conroyová, plná kontrola obyvateľov nad vlastnými reprodukčnými právami je pre miestnu vládu prioritou. „Príliš často sa tieto základné práva stávajú terčom útokov,“ uviedla v provinčnom parlamente.

Dodala, že „dni, keď sa náklady na antikoncepciu prenášali na ženy a transrodové a nebinárne osoby, sa končia“. „Toto je víťazstvo pre zdravie a tiež pre rodovú rovnosť v našej provincii,“ vyhlásila.

Vláda západokanadskej Britskej Kolumbie odhaduje, že ženy, čo potrebujú antikoncepciu, ktorá mesačne stojí 25 kanadských dolárov (17 eur), by mohli takto počas svojho života ušetriť až do 10 000 kanadských dolárov (zhruba 6 900 eur).

AFP pripomína, že medzi krajiny, ktoré čiastočne alebo úplne dotujú antikoncepčné prostriedky, patria Francúzsko, Británia či Nemecko.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet