Na hlavný obsah

Čína plánuje zvyšovať dôchodkový vek. Dôvodom je starnúca populácia

Aktuálne majú jeden z najnižších dôchodkových vekov na svete.

Čína plánuje zvyšovať dôchodkový vek. Dôvodom je starnúca populácia
Ilustračná snímka. Foto: Pixabay

Čína plánuje postupne a po etapách zvyšovať vek odchodu do dôchodku, aby tak riešila problém starnutia svojho obyvateľstva. Uviedol to v utorok (14. 3.) tamojší denník Global Times s odvolaním sa na vysokopostaveného experta z čínskeho ministerstva ľudských zdrojov.

Vek odchodu do dôchodku sa má najprv posunúť len o niekoľko mesiacov, a táto doba sa bude neskôr predlžovať, priblížil Ťin Wej-kang, riaditeľ Čínskej akadémie práce a sociálneho zabezpečenia.

Čína má v súčasnosti jeden z najnižších dôchodkových vekov na svete. Pre mužov je to 60 rokov, pre ženy-úradníčky 55 a pre ženy pracujúce v továrňach len 50 rokov.

„Ľudia blížiaci sa k dôchodkovému veku budú musieť posunúť odchod naň len o niekoľko mesiacov,“ povedal. Mladí ľudia budú podľa jeho slov možno musieť pracovať o pár rokov dlhšie, budú však mať nárok na dlhé adaptačné a prechodné obdobie.

Peking dosiaľ oficiálne zvýšenie tohto veku neoznámil. Nový čínsky premiér Li Čchiang v pondelok informoval, že vláda sa chytá vykonať v tomto smere dôkladné štúdie a analýzy, aby mohla obozretne zaviesť zmeny.

Môže za to aj politika jedného dieťaťa

Čínska 1,4-miliardová populácia zaznamenáva pokles a starnutie, čiastočne aj v dôsledku dlho (v rokoch 1980 až 2015) presadzovanej takzvanej politiky jedného dieťaťa. Riešenie otázky dôchodkového rozpočtu sa tak stáva čoraz naliehavejšou.

Čínska Národná zdravotnícka komisia očakáva, že do roku 2035 sa počet ľudí vo veku 60 a viac rokov zvýši z 280 na vyše 400 miliónov. To sa rovanlo populácii, akú majú dokopy Veľká Británia a Spojené štáty.

Stredná dĺžka života sa v Číne od roku 1960 do 2021 zvýšila z 44 na 78 rokov, čo je viac ako v súčasnosti v Spojených štátoch, pričom sa predpokladá, že do roku 2050 presiahne 80 rokov.

Na každého čínskeho dôchodcu v súčasnosti prispieva päť pracujúcich. Tento pomer sa v porovnaní s obdobím pred desiatimi rokmi znížil o polovicu. Očakáva sa, že do roku 2030 by mohol predstavovať pomer 4:1 a do roku 2050 už len 2:1. Demografi a ekonómovia považujú súčasný dôchodkový systém za neudržateľný a potrebuje reformu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet