Dohoda, ktorú srbský prezident Aleksandar Vučič a kosovský premiér Albin Kurti akceptovali na sobotňajších (18. 3.) rokovaniach, je právne záväzná pre obe strany a jej implementácia ovplyvní ich európske smerovanie, uviedol v pondelok (20. 3.) osobitný vyslanec USA pre západný Balkán Gabriel Escobar. Vyplýva to zo správy agentúry HINA.
Kosovo a Srbsko sa dohodli na implementácii dohody EÚ o normalizácii svojich vzťahov, oznámil šéf diplomacie EÚ Josep Borrell po sobotňajšom „maratónskom“ 12-hodinovom rokovaní v severomacedónskom Ochride.
V komentári k tomu, že Vučič dokument nepodpíše, Escobar v pondelok pre médiá v Bruseli povedal, že dohoda je právne záväzná a podpis na ňu nemá žiaden právny účinok. Účelom dohody nie je vzájomné uznanie Srbska a Kosova, ale normalizácia ich vzťahov, a budeme sledovať, ako sa to, čo bolo dohodnuté, implementuje, dodal Escobar.
Médiá v Belehrade uviedli, že podľa Escobara ide o začiatok zmierenia medzi Srbskom a Kosovom, cituje HINA.
Všetky krajiny západného Balkánu si zaslúžia rýchlejšiu cestu smerom k EÚ, povedal Escobar. Vyjadril nádej, že všetky členské štáty únie v blízkej budúcnosti Kosovo uznajú.
Päť krajín vrátane Slovenska tak ešte neurobili, nezmenili svoj postoj k akceptovaniu štátnosti a nezávislosti tejto bývalej juhosrbskej provincie, ktorá vyhlásila nezávislosť v roku 2008. Podporili však európsky plán na normalizáciu vzťahov medzi Kosovom a Srbskom, pripomína HINA.
Vučič po sobotňajších rozhovoroch vyhlásil, že sa dospelo k istej dohode, avšak zdôraznil, že žiaden dokument nepodpísal. Médiá následne citovali aj Kurtiho, podľa ktorého sa Srbsko podpísaniu dohody vyhýba.