Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Európske akcie oslabujú, najväčšia nemecká banka padá už tretí deň po sebe

Stratili aj ďalšie popredné európske banky.

Centrála nemeckej banky Deutsche Bank vo Frankfurte.
Centrála nemeckej banky Deutsche Bank vo Frankfurte.Foto: ČTK/DPA

Akcie Deutsche Bank (DB) v piatok strácali viac ako 10 percent. Najväčšia nemecká banka sa dostala pod tlak, keďže náklady na poistenie proti riziku platobnej neschopnosti prudko vzrástli, čo vyvolalo obavy z prehĺbenia krízy v bankovom sektore.

Hlboké straty dopoludnia vykazovali aj ďalšie popredné európske banky. Informujú o tom agentúry AFP, DPA a Reuters. Posledná menovaná tiež informuje, že akcie DB padli už tretí deň po sebe.

Okolo 11.00 h SEČ akcie Deutsche Bank na frankfurtskej burze klesli o 11,5 percenta. Jej domáci konkurent Commerzbank oslabil o 8,5 percenta, zatiaľ čo v Paríži sa akcie Societe Generale prepadli o 6,72 percenta.

Medzi rakúskymi bankami obchodovanými na burze vo Viedni do 11.00 h SEČ stratili akcie spoločnosti BAWAG 6,4 percenta. Raiffeisen Bank International (RBI) oslabila o takmer päť percent a Erste Group si odpísala 4,4 percenta.

Akcie RBI okrem nedávnych otrasov v bankovom sektore ovplyvnili aj medializované informácie, podľa ktorých Európska centrálna banka (ECB) nalieha na spoločnosť, aby predložila plán stiahnutia sa z ruského trhu.

Vo Švajčiarsku akcie bánk UBS a Credit Suisse AG klesli o 6,3 percenta, respektíve 6,7 percenta po správe, že federálne ministerstvo spravodlivosti v USA preveruje, či tieto úverové ústavy nepomáhali ruským oligarchom obchádzať sankcie.

Na širšom akciovom trhu strácal paneurópsky index STOXX 600 index 1,5 percenta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika