Na hlavný obsah

Francúzsko pokračovalo v protestoch proti dôchodkovej reforme. Polícia v Paríži zadržala 217 ľudí

Bude sa hlasovať o vyslovení nedôvery vláde.

Francúzsko pokračovalo v protestoch proti dôchodkovej reforme. Polícia v Paríži zadržala 217 ľudí
Francúzska polícia zasahovala slzotvorným plynom a vodným delom proti demonštrantom v centre Paríža. Foto: TASR/AP

Dovedna 217 ľudí zadržala francúzska polícia počas demonštrácie, ktorá sa konala vo štvrtok (16. 3.) večer v centre Paríža proti dôchodkovej reforme presadzovanej prezidentom Emmanuelom Macronom. Informuje o tom v piatok (17. 3.) agentúra DPA.

K zadržaniu došlo podľa citovaných policajných zdrojov počas nepokojov, ktoré vypukli na námestí Place de la Concorde neďaleko budovy dolnej komory parlamentu. Podľa medializovaných správ sa polícia pokúšala demonštrantov rozohnať aj vodnými delami a slzotvorným plynom.

Demonštranti zapaľovali drevené palety a na policajtov hádzali rôzne predmety. Na námestí bolo v čase potýčok približne Štesťtisíc odporcov zmienenej reformy.

Francúzska premiérka Elisabeth Borneová predtým vo štvrtok oznámila, že vláda presadí – pomocou článku ústavy, ktorý to umožňuje – reformu dôchodkového systému, a to aj bez odobrenia v Národnom zhromaždení.

V dolnej komore parlamentu, kde sa o reforme malo práve hlasovať, by totiž menšinová vláda nedokázala získať dostatočnú odporu. Horná komora parlamentu, a síce Senát, kompromisný návrh tejto reformy odobrila ešte vo štvrtok dopoludnia.

Prijatie reformy, ktorá počíta so zvýšením veku odchodu do dôchodku zo súčasných 62 na 64 rokov, by ešte stále mohlo zvrátiť hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde, pripomína DPA.

Protesty po celej krajine

Protesty vypukli vo štvrtok večer aj v ďalších francúzskych mestách vrátane Marseille, Dijonu, Nantes, Rennes, Rouenu, Grenoblu, Toulouse a Nice.

Odbory zvolali na budúci štvrtok (23. 3.) nový celonárodný deň štrajkov a protestov. Do ulíc francúzskych miest vyšli na protest proti návrhu zmienenej reformy už doteraz milióny ľudí.

Minister vnútra Gérald Darmanin medzičasom nariadil polícii, aby „posilnila opatrenia“ zamerané na ochranu poslancov parlamentu, ktorí sú podľa jeho slov vystavení hrozbám, urážkam a poškodzovaniu majetku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet