Na hlavný obsah

Grécky premiér sa ospravedlnil rodinám obetí vlakového nešťastia

Uznal, že podiel na nehode nesie štát.

Grécky premiér sa ospravedlnil rodinám obetí vlakového nešťastia
Univerzitní študenti skandujú počas protestného zhromaždenia pred sídlom železničnej spoločnosti Hellenic Train v Aténach 3. marca 2023. Foto: TASR/AP

Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis v nedeľu (5. 3.) požiadal o odpustenie rodiny obetí vlakového nešťastia, ktoré si v strednom Grécku v utorok (28. 2.) vyžiadalo desiatky mŕtvych. Premiér vo vyhlásení zverejnenom na sociálnych sieťach uznal, že podiel na nehode nesie štát.

Na 7 500 demonštrujúcich sa dnes dopoludnia zhromaždilo pred budovou parlamentu v Aténach, aby vyjadrili nespokojnosť so stavom gréckej železnice. Časť z nich sa násilne stretla s políciou, napísala agentúra AFP.

„Ako premiér dlhujem všetkým, ale najmä príbuzným obetí, veľkú ospravedlnenie. Ako za seba, tak aj v mene všetkých, ktorí v Grécku vládli predo mnou. Nie je totiž možné, aby v Grécku v roku 2023 išli proti sebe na rovnakej trati dva vlaky a nikto si toho nevšimol, „napísal Mitsotakis, podľa ktorého sa nemožno schovávať za ľudskú chybu.

Zlyhanie už skôr priznal prednosta stanice gréckeho mesta Larisa, v ktorého blízkosti sa vlaky zrazili. V nedeľu by muža, ktorému hrozí obvinenie zo zabitia z nedbanlivosti, mal vypočuť sudca.

Grécki odborári, ktorí v krajine vyvolali sériu štrajkov, ale poukazujú na to, že zabezpečenie na železnici je nedostatočné, železničná sieť schátraná a že je obvyklý nedostatok personálu.

Podiel gréckeho vedenia na zanedbanom stave gréckej železnice a utorkovom nešťastí v nedeľu zdôraznili aj protestujúci v Aténach. „Preč s vražednými vládami,“ stálo na transparentoch.

Medzi policajtmi a demonštrantmi následne prepukli strety. Polícia proti účastníkom protestu, ktorí zapálili odpadkové koše a hádzali zápalné fľaše, zasiahla slzným plynom a zábleskovými granátmi.

„Máme povinnosť odvážne uznať chyby štátu,“ povedal Mitsotakis s tým, že treba, aby Grécko požiadalo o pomoc EÚ aj jednotlivé členské štáty únie s modernizáciou železnice.

Parlamentu chce tiež navrhnúť vytvorenie osobitného výboru, ktorý by prešetril vlakové nešťastia v Grécku za posledných 20 rokov.

V osobnom vlaku idúcom z Atén do Solúnu cestovalo viac ako 350 ľudí. Mnohí z nich boli študenti, ktorí sa vracali z predĺženého víkendu. Nehoda si vyžiadala 57 mŕtvych a ďalšie desiatky zranených.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet