Členské krajiny OSN sa v noci na nedeľu (5. 3.) po rokoch rozhovorov dohodli na texte prvého medzinárodného dohovoru o ochrane otvoreného mora. To pokrýva takmer polovicu planéty, je však ohrozené klimatickou zmenou, znečistením, dopravou či nadmerným rybolovom. Informovali o tom agentúry AFP a DPA a stanice BBC.
„Loď dorazila na breh,“ oznámila predsedníčka konferencie Rena Leeová v ústredí svetovej organizácie v New Yorku, na čo delegáti reagovali dlhým potleskom.
Presné znenie dohovoru zatiaľ nezverejnili, aktivisti ho však privítali ako prelomový moment pre ochranu biodiverzity. Dohodu oficiálne prijmú členovia OSN v neskoršom termíne po tom, ako ju skontrolujú právnici a preložia do šiestich oficiálnych jazykov organizácie.
Uzavrelo to vyše 38-hodinové stretnutie
Konsenzus sa podarilo dosiahnuť po vyše 15 rokoch diskusií. Posledné štyri roky už prebiehali oficiálne rozhovory. Aktuálne zasadnutie, tretie za necelý rok, sa úspešne skončilo po dvoch týždňoch intenzívnych rokovaní – uzavretých 38-hodinovým stretnutím vyjednávačov vyše 100 štátov.
Nový dohovor je súčasťou snáh zaradiť 30 percent celosvetovej plochy morí a zeme do chránených oblastí do roku 2030. V prípade morí budú v týchto oblastiach obmedzené rybolov, trasy námornej dopravy i výskumná a ťažobná činnosť.
Posledná medzinárodná dohoda o ochrane oceánov, Dohovor OSN o morskom práve, bola podpísaná pred 40 rokmi (1982). Oblasť nazývaná otvorené more, známa aj ako medzinárodné vody, sa podľa nej začína na hranici výlučných ekonomických zón jednotlivých krajín. Otvorené more nepatrí žiadnej krajine a všetky v ňom majú právo na rybolov, lodnú dopravu a výskum, píše BBC.
Chránených je dosiaľ len 1,2 percenta týchto vôd. Hoci tvoria vyše 60 percent oceánov a takmer polovicu povrchu Zeme, dlho im bola venovaná oveľa menšia pozornosť než napríklad pobrežným vodám.
Oceánske ekosystémy pritom vytvárajú polovicu kyslíka, ktorý dýchajú ľudia, a. Obmedzujú globálne otepľovanie tým, že absorbujú veľkú časť oxidu uhličitého vypúšťaného ľudskou činnosťou, približuje AFP.
EK tvrdí, že ide o historický okamih
Európska komisia (EK) v nedeľu označila dohodnutie textu prvého medzinárodného dohovoru OSN o ochrane otvoreného mora za „historický okamih“. Informovala o tom agentúra AFP.
Dohoda o ochrane otvoreného mora je podľa eurokomisára pre životné prostredie, oceány a rybolov Virginijusa Sinkevičiusa „významným krokom k ochrane morských organizmov a biodiverzity, ktorá je dôležitá nielen v súčasnosti, ale aj pre budúce generácie“.
„Dnešným dňom vyvrcholilo viac ako desať rokov prípravných prác a medzinárodných rokovaní, pri ktorých zohrávala dôležitú úlohu aj Európska únia. Na výsledok som veľmi hrdý,“ dodal eurokomisár.