Na hlavný obsah

Kurilovská: Na výcviku nemá ostrá munícia čo robiť. Mikulec ju vyzval na vyvodenie zodpovednosti

Rektorka policajnej akadémie zatiaľ neplánuje odstúpiť.

Kurilovská: Na výcviku nemá ostrá munícia čo robiť. Mikulec ju vyzval na vyvodenie zodpovednosti
Na snímke vpravo rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave Lucia Kurilovská. Foto: TASR

Rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská, ako aj šéf Katedry telesnej výchovy a športu Rastislav Kurilovský by vzhľadom na postrelenie študentky mali vyvodiť zodpovednosť, myslí si dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Kurilovská zatiaľ odstúpiť neplánuje. Prípadnú zodpovednosť chce vyvodzovať na základe zistení policajnej inšpekcie. Uviedli to po utorkovom (14. 3.) mimoriadnom Výbore Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť.

„Boli porušené viaceré postupy. Dotyčný nemal byť na polygóne, nie je to priestor na to, aby tam bol vykonávaný strelecký výcvik, nemala tam čo robiť ostrá munícia,“ načrtol Mikulec k postreleniu študentky.

Ďalšie detaily nechcel uviesť, keďže prebieha vyšetrovanie. Konkrétne kroky k odvolaniu rektorky neavizoval, poukazuje na kompetencie akademického senátu.

Kurilovská by mala vo funkcii skončiť aj podľa predsedu výboru Juraja Krúpu a poslankyne Anny Zemanovej (obaja SaS). Podpredsedníčka výboru Denisa Saková (nezaradená) chce počkať na výsledky vyšetrovania. Odmieta unáhlené závery.

Kurilovská by odstúpenie považovala za zbabelé

Odstúpenie by Kurilovská považovala za zbabelé. Tvrdí, že došlo k zlyhaniu jedinca. Neplánuje vyvodiť zodpovednosť ani voči vedúcemu katedry, pretože od svojho nástupu robí všetky kroky, aby sa „iným spôsobom nastavilo fungovanie katedry“.

K medializovaným informáciám o členstve inštruktora v ruskej vojenskej organizácii uviedla Kurilovská na výbore, že ho prijali na akadémiu na miesto civilného zamestnanca na základe výberového konania. Splnil podľa nej všetky požiadavky. V čase prijatia mal už štátne občianstvo aj zbrojný preukaz zo Slovenska. Na učiteľa neevidovala žiadne sťažnosti.

Doplnila, že na akadémii neexistujú previerky, keďže pedagógovia neprichádzajú do styku s utajovanými skutočnosťami.

K nešťastiu došlo počas streleckého krúžku, ktorý však od januára nový vedúci katedry na porade zakázal. Zbrane vydali inštruktorovi na základe toho, že bol členom katedry.

Na výbore sa zúčastnil aj právny zástupca poškodenej Marko Polakovič. Tvrdí, že on ani jeho klientka nemá prístup ku spisu. Obáva sa, že inštruktor sa môže vyhnúť zodpovednosti a prípad sa nevyšetrí.

Viac o prípade postrelenej kadetky zisťoval redaktor RTVS Peter Žatko:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko