Na hlavný obsah

Lukašenko: Bielorusko je pripravené na umiestnenie ruských strategických jadrových zbraní

Vyzval na prímerie na Ukrajine.

Lukašenko: Bielorusko je pripravené na umiestnenie ruských strategických jadrových zbraní
Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vystupuje s prejavom o stave krajiny v Minsku v piatok 31. marca 2023. Foto: TASR/AP

Bieloruský líder Alexandr Lukašenko v piatok (31. 3.) vyhlásil, že jeho krajina je pripravená na umiestnenie ruských strategických jadrových zbraní na svojom území. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

„(Ruský prezident Vladimir) Putin a ja sa rozhodneme, a ak to bude nutné, umiestnime tu strategické zbrane,“ povedal Lukašenko v prejave o stave krajiny odvysielanom bieloruskou televíziou.

Dodal, že Minsk a Moskvu nič nezastaví pri ochrane oboch krajín a ich obyvateľov. Lukašenko v piatkovom prejave tiež vyzval na „prímerie na Ukrajine“ a rokovania medzi Kyjevom a Moskvou „bez kladenia podmienok“.

Piatkové Lukašenkovo vyhlásenie však predstavuje ešte väčšiu hrozbu, keďže by podľa neho mohli byť v Bielorusku umiestnené rakety dlhého dolety.

Plány na rozmiestnenie ruských taktických jadrových zbraní na území Bieloruska oznámil počas uplynulého víkendu ruský prezident Vladimir Putin. Piatkové Lukašenkovo vyhlásenie však predstavuje ešte väčšiu hrozbu, keďže by podľa neho mohli byť v Bielorusku umiestnené rakety dlhého doletu.

Bieloruské ministerstvo zahraničných vecí tiež vyhlásilo, že k rozhodnutiu umožniť rozmiestnenie ruských jadrových zbraní na svojom území ho donútili agresívne kroky krajín Severoatlantickej aliancie ohrozujúce bezpečnosť Bieloruska.

Bielorusko totiž považuje kroky Západu za „priame a hrubé zasahovanie do vnútorných záležitostí nezávislého štátu s cieľom zmeniť geopolitický kurz a vnútropolitický systém“ krajiny.

Reakcia Ruska

Rusko vylúčilo možnosť uzatvorenia prímeria na Ukrajine, hoci na tento krok vyzvalo aj Bielorusko, ktoré je spojencom Moskvy. V piatok to povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Informovala o tom agentúra AFP.

„V kontexte Ukrajiny sa nič nemení. Špeciálna vojenská operácia pokračuje, keďže je jediným spôsobom na dosiahnutie súčasných ruských cieľov,“ vyhlásil Peskov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet