Na hlavný obsah

Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na Putina pre jeho činy na Ukrajine

Ide o útoky na civilistov a únosy detí.

Medzinárodný trestný súd vydal zatykač na Putina pre jeho činy na Ukrajine
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v Haagu vydal v piatok zatýkací rozkaz na ruského prezidenta Vladimira Putina pre jeho činy na Ukrajine. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Spolu s Putinom vydali zatykač aj na splnomocnenkyňu Kremľa pre práva detí Mariju Ľvovovú- Belovovú.

Súd začal ich stíhanie v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. Konkrétne pre útoky na civilnú infraštruktúru a únosy ukrajinských detí z okupovaných území do Ruska.

ICC to v piatok (17. 3.) oznámil vo zverejnenom vyhlásení. súd začal možné vojnové zločiny spáchané ruskými vojakmi na Ukrajine vyšetrovať vlani v marci. Rusko jurisdikciu ICC neuznáva a vedenie krajiny popiera, že by na Ukrajine páchalo vojnové zločiny.

Rekcia Ruska

Zatykač Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu na ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnové zločiny súvisiace s dianím na Ukrajine nemá podľa Ruska „žiadny význam“ a je „právne neplatný“. Informovala o tom agentúra AP.

ICC v piatkovej tlačovej správe uviedol, že zatykač vydáva aj na prezidentskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú.

Podľa súdu existujú oprávnené dôvody domnievať sa, že Putin a Ľvovová-Belovová sú zodpovední za vojnový zločin nezákonnej deportácie obyvateľstva, konkrétne detí, a ich nezákonný presun z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska.

„Rozhodnutia Medzinárodného trestného súdu nemajú pre našu krajinu žiadny zmysel. A to ani z právneho hľadiska,“ uviedla podľa agentúry AFP hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

„Prípadné ‚recepty‘ na zatknutie pochádzajúce od medzinárodného súdu budú, pokiaľ ide o nás, právne neplatné,“ dodala bez toho, aby spomenula Putinovo meno.

Moskva ešte predtým uviedla, že neuznáva jurisdikciu Medzinárodného trestného súdu v Haagu, pripomína britský denník The Guardian. Rusko nie je signatárom dohovoru o vytvorení ICC.

Vierohodné obvinenia?

K vydaniu zatykača na ruského prezidenta Vladimira Putina viedli „vierohodné obvinenia“. Uviedol to v piatok predseda Medzinárodného trestného súdu (ICC), poľský sudca Piotr Hofmanski vo vyhlásení vysvetľujúcom rozhodnutie vydať zatýkací rozkaz na Putina. Informovala o tom správa stanice Sky News.

„Medzinárodné právo zakazuje okupačným mocnostiam premiestňovať civilistov z územia, na ktorom žijú, na iné územia. Na deti sa na základe Ženevského dohovoru vzťahuje osobitná ochrana,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Hofmanski ďalej vysvetlil, že obsah zatykačov je tajný, aby chránil obete. ICC prikladá veľkú dôležitosť ochrane obetí, najmä detí, zdôraznil.

„Napriek tomu sudcovia senátu usúdili, že v tomto prípade sa rozhodli zverejniť existenciu zatykačov v záujme spravodlivosti a zabránenia páchaniu ďalších trestných činov,“ podotkol.
ICC v piatkovej tlačovej správe uviedol, že zatykač vydáva aj na prezidentskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú.

Podľa súdu existujú oprávnené dôvody domnievať sa, že Putin a Ľvovová-Belovová sú zodpovední za vojnový zločin nezákonnej deportácie obyvateľstva, konkrétne detí, a ich nezákonný presun z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska.

Sudcovia podľa Hofmanského preskúmali informácie a dôkazy predložené prokurátormi a rozhodli, že proti týmto osobám existujú dôveryhodné obvinenia z údajných zločinov.

Ako Hofmanski pripomenul, prokurátor ICC Karim Khan bol začiatkom tohto mesiaca na Ukrajine už štvrtýkrát, pričom navštívil aj domov, kde boli umiestnené deti.

„Kresby pripnuté na stene a skrine plné oblečenia svedčili o láske a podpore, ktorá tu kedysi vládla. Tento dom bol však prázdny v dôsledku údajnej deportácie detí z Ukrajiny do Ruskej federácie alebo ich nezákonného presunu do iných častí dočasne okupovaných území,“ uviedol vtedy Khan s tým, že tvrdenia o týchto činoch bude jeho úrad vyšetrovať ako prioritu, čo vyhlásil aj vlani v septembri na pôde Bezpečnostnej rady OSN.

„S deťmi nemožno zaobchádzať ako s vojnovou korisťou,“ cituje Sky News z vyhlásenia predsedu ICC.

Reakcia Ukrajiny

Ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin v piatok privítal rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC) v Haagu vydať zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina za nezákonné deportácie ukrajinských detí.

Kancelária ukrajinského prezidenta to označila za prvý krok k obnoveniu spravodlivosti. Informovala o tom agentúra AFP a vyjadrení ukrajinských predstaviteľov na sociálnych sieťach.

„Svet dostal odkaz, že ruský režim je zločinecký a voči jeho vedeniu a prisluhovačom bude vyvodená zodpovednosť,“ uviedol Kostin vo vyhlásení. „Je to historické rozhodnutie pre Ukrajinu a celý systém medzinárodného práva,“ dodal.

„Toto je len začiatok,“ napísal vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak.
Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak rozhodnutie súdu označil za začiatok konca Ruskej federácie na svetovej scéne v jej súčasnej forme.

Reakcia Zelenského

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oceniln“historické“ rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC). Informovala o tom agentúra AFP.

„Historické rozhodnutie, ktorým sa začne historická zodpovednosť,“ uviedol Zelenskyj na sociálnej sieti Facebook.

„Bez rozkazu najvyššieho vodcu teroristického štátu by takúto zločinnú operáciu nebolo možné uskutočniť,“ poznamenal vo vyhlásení Zelenskyj.

Zároveň poďakoval tímu prokurátora ICC Karima Khana, ktorý v marci štvrtýkrát navštívil Ukrajinu. „Ďakujem tímu prokurátora Karima Khana, Medzinárodnému trestnému súdu a všetkým na celom svete, ktorí nám pomáhajú bojovať za spravodlivosť,“ uviedol ukrajinský prezident.

„Medzinárodné právo zakazuje okupačným mocnostiam premiestňovať civilistov z územia, na ktorom žijú, na iné územia. Na deti sa na základe Ženevského dohovoru vzťahuje osobitná ochrana,“ uvádza sa vo vyhlásení. To po vydaní zatykača zverejnil ICC v Haagu.

„S deťmi nemožno zaobchádzať ako s vojnovou korisťou,“ dodal predseda ICC, poľský sudca Piotr Hofmanski.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet