Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Miesto ženy je v domácnosti, píše sa v írskej ústave. Chcú to zmeniť referendom

Ústava krajiny prešla viacerými zmenami.

Miesto ženy je v domácnosti, píše sa v írskej ústave. Chcú to zmeniť referendom
Ilustračná snímka. Foto: ČTK/AP/Peter Morrison

Írsko v novembri usporiada referendum, ktoré rozhodne, či z ústavy vymazať pasáž o tom, že miesto ženy je v domácnosti. S odvolaním sa na írsku vládu to napísala agentúra Reuters.

Osemdesiatšesťročná ústava katolíckej krajiny v posledných rokoch prešla niekoľkými zmenami vrátane povolenia manželstiev párov rovnakého pohlavia alebo zrušenia zákazu potratov. „Zastaraný“ odkaz na úlohu žien v spoločnosti v nej ale naďalej zostáva. Podľa írskeho premiéra Lea Varadkara je potrebné ho zmeniť.

O zmene rozhodnú občania

„S potešením oznamujem, že vláda chce usporiadať referendum o zmene našej ústavy s cieľom zakotviť rovnosť žien a mužov a odstrániť zastaranú zmienku o ´ženách v domácnosti´,“ uviedol Varadkar vo vyhlásení pri príležitosti Medzinárodného dňa žien.

V článku 41.2 ústavy sa píše, že štát uznáva, že „žena svojím životom v domácnosti poskytuje štátu pomoc, bez ktorej nemožno dosiahnuť všeobecné blaho“, a že „matky nesmú byť ekonomické situácie nútené vykonávať prácu na úkor svojich povinností v domácnosti“.

Akúkoľvek zmenu ústavy v päťmiliónovej krajine musia schváliť občania v referende. V referendách o povolení manželstiev párov rovnakého pohlavia i potratov sa za zmenu vyslovila veľká väčšina Írov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet