Na hlavný obsah

Pacienti s covidom budú čakať dlhšie. Záchranári dostali viac času na príchod k nim

Doplnil sa zákon o záchrannej zdravotnej službe.

Pacienti s covidom budú čakať dlhšie. Záchranári dostali viac času na príchod k nim
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Záchranári dostanú viac času na odchod pri výjazdoch k pacientom, pri ktorých potrebujú použiť osobné ochranné pracovné prostriedky (OOPP). Doteraz museli na výjazd vyraziť do dvoch minút, pri ohrození biologickým faktorom za tri až štyri. Tento čas sa predĺži na desať minút. Takéto ohrozenie sa týka napríklad výjazdov za pacientmi s ochorením COVID-19.

Vyplýva to z novely zákona o záchrannej zdravotnej službe. V utorok (21. 3.) ju schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Novelou sa zároveň doplní transplantačný zákon.

„Doteraz sa v zákone stanovovala povinnosť zabezpečiť výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby (ZZS) do dvoch minút od prijatia výzvy od koordinačného strediska ZZS alebo operačného strediska ZZS. Tento interval pri použití OOPP navrhuje ministerstvo zdravotníctva stanoviť na desať minút,“ píše sa v dôvodovej správe.

Rezort zdravotníctva argumentuje, že dvojminútový časový interval nemožno zabezpečiť pre stále narastajúce počty zásahov u pacientov s podozrením na ochorenia, pri ktorých sa vyžaduje použitie osobných ochranných pracovných prostriedkov pri ohrození biologickým faktorom tri až štyri. Sem patrí aj ochorenie COVID-19.

Novelizácia rieši tiež neodkladnú prepravu pacientov vyžadujúcich intenzívny monitoring a liečbu počas transportu do zahraničia, napríklad v prípade transplantácií. Pozemné záchranky môžu po novom zasahovať aj v týchto prípadoch, čo doterajšia úprava neumožňovala.

Rozšíri sa tiež okruh tretích osôb, ktorým sa poskytujú údaje z národného transplantačného registra o Operačné stredisko ZZS SR. Osobné údaje sa po novom môžu operačnému stredisku môžu poskytovať na účely zabezpečenia prepravy pacienta. Stredisko bude mať prístup len k údajom, ktoré nevyhnutne potrebné na zabezpečenie prepravy pacienta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko