Na hlavný obsah

Poľská armáda musí byť tak silná, že ju nikdy nebudeme musieť použiť, vyhlásil Morawiecki

Poľská armáda sa má rozšíriť.

Poľská armáda musí byť tak silná, že ju nikdy nebudeme musieť použiť, vyhlásil Morawiecki
Na snímke poľský premiér Mateusz Morawiecki sa účastní so slovenským premiérom Eduardom Hegerom (nie je na snímke ) na spoločnom vojenskom cvičení Vyšehradskej skupiny (V4), USA a Británie pod názvom Puma 22. Foto: TASR

Poľská armáda musí byť dosť silná na to, aby odstrašila potencionálneho útočníka. Vyhlásil to v nedeľu (12. 3.) poľský premiér Mateusz Morawiecki. Informovala o tom agentúra PAP.

Podľa poľského premiéra musí mať Poľsko takú silnú armádu, že bude mať „dostačujúcu odstrašujúcu silu“. „Posilníme poľskú armádu, pretože sme presvedčení o tejto stratégii. Musí byť tak silná, že ju nikdy nebudeme musieť použiť,“ vyhlásil Morawiecki.

„Poľsko je súčasťou NATO, najsilnejšej vojenskej Aliancie v dejinách sveta, preto sme v bezpečí,“ uviedol Morawiecki na stretnutí s účastníkmi projektu „Cvičte s NATO“ vo Varšave.

Tento projekt je špeciálnym vojenským cvičením pre civilistov, ktoré sa koná pri príležitosti 24. výročia vstupu Poľska do NATO. Tieto cvičenia organizujú vojaci, ktorí sa zúčastňujú na vojenských misiách.

„Počas týchto vojenských misií sa vojaci nielen navzájom spoznávajú, získavajú skúsenosti, zoznamujú sa s moderným zariadením z iných armád… ale vytvárajú sa počas nich aj rôzne koncepty a stratégie pre budúcu obranu,“ uviedol Morawiecki.

Vlani v marci podpísal poľský prezident Andrzej Duda nový zákon o obrane vlasti, na základe ktorého by sa mala poľská armáda zväčšiť na 300-tisíc príslušníkov a výdavky na armádu mali tento rok stúpnuť na tri percentá HDP.

Koncom januára však Morawiecki uviedol, že Poľsko plánuje na armádu tento rok vyčleniť až štyri percentá HDP. Podľa PAP je toto najambicióznejší plán spomedzi všetkých členov NATO.         

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet