Na hlavný obsah

Používaniu TikToku obmedzili už aj v Nórsku a Holandsku

Aplikáciu vlastní čínska spoločnosť.

Používaniu TikToku obmedzili už aj v Nórsku a Holandsku
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Nórske ministerstvo spravodlivosti odporučilo štátnym zamestnancom, aby na služobných zariadeniach nepoužívali sociálnu sieť TikTok určenú na zdieľanie videí. Odporúčanie sa týka aj používania ruskej aplikácie Telegram na posielanie správ. V utorok (21. 3.) to uviedla agentúra AFP, informuje TASR.

„Nórske tajné služby sa domnievajú, že práve Rusko a Čína predstavujú pre nórsku bezpečnosť najväčšiu hrozbu,“ povedala nórska ministerka spravodlivosti Emilie Enger Mehlová. Zdôraznila, že tajné služby tiež označili sociálne siete za „hlavné fórum potenciálne nebezpečných subjektov, ktorí chcú verejnosť ovplyvniť šírením dezinformácií“.

Odporúčanie nórskeho rezortu spravodlivosti sa vzťahuje na všetky služobné zariadenia, ktoré využívajú štátni zamestnanci. Štátni zamestnanci môžu TikTok a Telegram naďalej využívať na pracovné účely, avšak len na zariadeniach, ktoré nie sú pripojené do vládnej siete, uviedlo ministerstvo.

Agentúra AFP upozorňuje, že sama Mehlová, ktorá je vo veku 29 rokov najmladšou členkou nórskeho vládneho kabinetu, sa vlani stala terčom kritiky, keď si do služobného telefónu nainštalovala TikTok. Podľa vlastných slov sa tak chcela priblížiť mladšiemu publiku, neskôr však aplikáciu vymazala.

K podobnému kroku pristúpilo aj Holandsko

K podobnému kroku pristúpila aj holandská vláda. Tá od svojich úradníkov chce, aby zo služobných mobilov odstránili aplikácie z Číny či Ruska. Opatrenie sa týka aj populárnej aplikácie pre zdieľanie krátkych videí TikTok, píše agentúra AP.

Holandská rozviedka nedávno varovala pred kybernetickými špionážnymi programami namierenými proti záujmom holandského štátu.

„Odporúčame štátnym zamestnancom centrálnej vlády, aby okamžite prestali používať na služobných mobilných zariadeniach aplikácie z krajín, ktoré majú útočný kybernetický program namierený proti Holandsku a holandským záujmom,“ uviedla vo vyhlásení vláda. Kabinet chce vykonať také zmeny, aby podobné aplikácie nebolo možné na služobné mobily vôbec nainštalovať.

Holandská rozviedka AIVD nedávno varovala pred používaním aplikácií zo štátov, ktoré prevádzkujú výzvedné kybernetické programy. Podľa holandskej rozviedky to sú napríklad Čína, Rusko, KĽDR či Irán. Podľa AIVD počítačové programy či internetové aplikácie z týchto krajín predstavujú vysoké riziko špionáže.

Aj britská vláda minulý týždeň oznámila, že z bezpečnostných dôvodov zakazuje používanie populárnej aplikácie TikTok na služobných zariadeniach. Tento krok predtým prijali aj ďalšie krajiny vrátane USA a Kanady. Z bezpečnostných dôvodov sa pre tento krok rozhodla aj Európska komisia, Európsky parlament i Rada EÚ.

Vyvolali ho obavy, že čínska spoločnosť ByteDance, ktorá TikTok vlastní, by mohla vláde v Pekingu poskytovať prístup k citlivým údajom používateľov z celého sveta. ByteDance však tvrdí, že takéto obavy sú založené na dezinformáciách. Dodala, že v súčasnosti podniká kroky na zvýšenie ochrany údajov užívateľov z Európy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet