Na hlavný obsah

Pri incidente, kedy sa takmer zrazili dva osobné vlaky, zlyhal ľudský faktor. Rušňovodičov čakajú častejšie kontroly

Nehode zabránil dispečer.

Pri incidente, kedy sa takmer zrazili dva osobné vlaky, zlyhal ľudský faktor. Rušňovodičov čakajú častejšie kontroly
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Roman Koreň nariadil v súvislosti s piatkovou (3. 3.) mimoriadnou udalosťou pri Žiline zintenzívnenie pravidelného preskúšavania a kontroly správnych postupov rušňovodičov pri mimoriadnych situáciách. Potvrdil to hovorca ZSSK Tomáš Kováč. Doplnil, že išlo o zlyhanie ľudského faktora.

Pri zastávke Brodno sa v piatok (3. 3.) oproti sebe na jednej koľaji stretli dva osobné vlaky. Od zrážky ich delilo zhruba 100 metrov. Zabránil jej elektrodispečer, ktorý vypol prúd v trolejovom vedení. K zraneniu osôb nedošlo. Polícia začala trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia.

Nejde o ojedinelú mimoriadnu udalosť na železničných tratiach v Žiline a jej okolí, kde sa momentálne realizujú rekonštrukčné práce na takzvanom žilinskom uzle. Minulý týždeň sa v stanici v Žiline vykoľajil vlak SuperCity Pendolino.

Koncom decembra 2022 sa tam vykoľajil aj nákladný vlak. V januári došlo k nehode osobného vlaku s bagrom, ktorý pri koľajniciach realizoval zemné práce. „Nehody a mimoriadne udalosti na železničných tratiach v Žiline a jej okolí nemajú žiadneho spoločného menovateľa. Mnohé nehody však spoločného menovateľa majú,“ uviedol Kováč.

Dodal, že menovateľa nemajú napríklad nehody na železničných priecestiach, ktorým sa dá systémovo zabrániť len stavaním mimoúrovňových priecestí alebo dovybavením nezabezpečených priecestí závorami.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko