Na hlavný obsah

Putin: Rusko a Čína nevytvárajú vojenské spojenectvo. USA a NATO obvinil, že budujú novú „os“

Myslel tým obdobu spolupráce počas druhej svetovej vojny.

Čínsky prezident Si Ťin-pching a ruský vodca Vladimir Putin.
Čínsky prezident Si Ťin-pching a ruský vodca Vladimir Putin.Foto: TASR/AP

Rusko a Čína nevytvárajú vojenské spojenectvo a vo veci vzájomnej vojenskej spolupráce pred verejnosťou nič neskrývajú. Podľa agentúry TASS to v nedeľu (26. 3.) povedal ruský prezident Vladimir Putin. Urobil tak po nedávnej návšteve čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve, na ktorej sa obaja lídri zaviazali ďalej utužiť vzťahy.

„S Čínou nevytvárame žiadne vojenské spojenectvo. Áno, máme spoluprácu aj v oblasti vojensko-technickej súčinnosti, neskrývame to. Ale je to transparentné, nie je tam nič tajné,“ povedal Putin v rozhovore v štátnej televízii Rossija-24. Odmietol tiež, že by rusko-čínska spolupráca predstavovala hrozbu pre Západ.

Tak Moskva, ako aj Peking, hovorili o Siovej trojdňovej návšteve Ruska zo začiatku tohto týždňa ako o príležitosti na prehĺbenie deklarovaného „priateľstva bez hraníc“ oboch krajín.

Prezidenti podpísali rámcové dohody o rozšírení strategického partnerstva a o strategickej spolupráci. Čína však doteraz odmieta dodávať Rusku zbrane potrebné pre vedenie vojny na Ukrajine.

Putin v nedeľu, naopak, tvrdil, že západné mocnosti sa snažia vytvoriť ďalšie globálne aliancie. Obvinil Spojené štáty a NATO, že začínajú budovať novú „os“, ktorá sa do istej miery podobá spojenectvu Nemecka, Talianska a Japonska v 30. rokoch.

Zopakoval tak svoj naratív o vojne na Ukrajine, podľa ktorého Moskva bojuje proti krajine, ktorú ovládajú nacisti podporovaní západnými mocnosťami ohrozujúcimi Rusko, uviedla agentúra Reuters.

Ukrajina, ktorá bola súčasťou Sovietskeho zväzu a sama utrpela obrovské škody spôsobené nacistickými vojskami, tieto paralely odmieta ako falošné zámienky pre ruskú dobyvačnú vojnu, dodal Reuters.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet