Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Putin zrejme navštívi Turecko, a to aj napriek medzinárodnému zatykaču, ktorý je na neho vydaný

Má sa tam zúčastniť slávnostného spustenia jadrovej elektrárne.

Putin zrejme navštívi Turecko, a to aj napriek medzinárodnému zatykaču, ktorý je na neho vydaný
Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin navštívi možno koncom apríla Turecko. Má sa tam zúčastniť na slávnostnom spustení prvého reaktora jadrovej elektrárne v Turecku, ktorý postavila ruská štátna spoločnosť pre jadrovú energetiku Rosatom. Uviedol to v stredu (29. 3.) turecký prezident Tayyip Erdogan, informuje agentúra AFP.

„Možno existuje možnosť, že pán Putin 27. apríla príde, alebo sa spojíme na inauguračnej ceremónii online,“ uviedol Erdogan pre tureckú súkromnú televíziu ATV.

Turecko počas tejto slávnostnej inaugurácie vloží do svojho prvého reaktoru jadrové palivo a elektráreň Akkuyu vtedy oficiálne nadobudne status jadrového zariadenia, oznámil v priebehu stredy Erdogan.

Elektráreň ako strategický projekt

Kremeľ ešte v pondelok (27. 3.) poprel správy, že sa Putin chystá navštíviť Turecko. V sobotu (25. 3.) Kremeľ oznámil, že Putin a Erdogan spolu počas telefonátu hovorili o spoločných strategických projektoch vrátane výstavby jadrovej elektrárne Akkuyu.

Ide o projekt v hodnote 20 miliárd dolárov zameraný na vybudovanie štyroch reaktorov v stredomorskom mestečku Akkuyu. Umožní to Turecku pripojiť sa k malému počtu krajín využívajúcich jadrovú energiu na výrobu elektriny.

Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal nedávno na ruského prezidenta zatýkací rozkaz za vojnové zločiny na Ukrajine, čím rozhneval Kremeľ. Turecko však nie je signatárom Rímskeho štatútu, ktorým sa ustanovil ICC, pripomína Reuters.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet