Na hlavný obsah

Raši obvinil Remišovú z rodinkárstva. Podľa neho nevie čerpať eurofondy

Hovorí, že peniaze štátu rozhadzuje "vidlami".

Raši obvinil Remišovú z rodinkárstva. Podľa neho nevie čerpať eurofondy
Ministerka investícií a regionálneho rozvoja Veronika Remišová. Foto: TASR

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) nevie čerpať eurofondy, ale dokáže rozhadzovať peniaze štátu „vidlami“. „Ale nie na to, čo Slovensko potrebuje, ale klientelisticky firmám rodinných príslušníkov svojich zamestnancov,“ vyhlásil podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Richard Raši.

Poukázal pritom na podľa neho ukážkový príklad klientelizmu a rodinkárstva. Ide o projekt manažmentu údajov vo verejnej správe. Ide v ňom o čistenie dát, ktoré má štát k dispozícii, aby sa roztriedili, aktualizovali a dali vhodne používať.

Štúdiu uskutočniteľnosti pripravovali podľa Rašiho zamestnanci ministerstva Pavol Rybár a Jozef Stanko. Verejné obstarávanie v hodnote 2,6 milióna eur vyhrala spoločnosť ISDD plus, s. r. o. Jedným z jej hlavných subdodávateľov je ITACON, s. r. o. Za túto firmu ako experti vystupujú práve spomínaní Pavol Rybár a Jozef Stanko, upozornil podpredseda Hlasu-SD.

„Najprv ľudia s konzultačnou firmou pripravia podklady za MIRRI, štúdiu uskutočniteľnosti, prebehne verejné obstarávanie a vyhrá to firma, ktorej subdodávku robí firma, kde obidvaja vystupujú ako experti. A na dôvažok vlastníkom firmy je matka jedného z nich,“ zhrnul Raši.

Firma ITACON má podľa neho okrem toho aj zmluvu na analytické služby za 80-tisíc eur so štátnou spoločnosťou Slovensko IT. Tá patrí pod ministerstvo informatizácie. „Platíme človeka na MIRRI, nie lacno, ktorý potom robí ešte pre firmu, ktorá cez Slovensko IT vyťahuje peniaze na jeho hodinovú mzdu 420 eur,“ uzavrel Raši.

Rezort tvrdí, že Raši klame

„Tlačové konferencie pána Rašiho sú vždy len o dvoch veciach – o klamstvách alebo nekompetentných vyjadreniach k témam, ktorým vôbec nerozumie. Navyše, strana Petra Pellegriniho dnešnou tlačovou konferenciou prekonala latku v babráctve a neschopnosti, keď Raši žaloval sám na seba a na štúdiu uskutočniteľnosti, ktorá vznikla práve pod jeho vedením,“ uviedlo v reakcii MIRRI.

Ide totiž podľa rezortu o starší projekt z éry, keď Raši riadil informatizáciu na Úrade podpredsedu vlády. Príslušná štúdia uskutočniteľnosti sa realizovala v roku 2019.

„To sa zrejme ešte nestalo, aby sa opozičný politik postavil na tlačovku a kritizoval niečo, čo sám urobil. Ďakujeme, pán Raši, Vaše konanie preveríme, a keď bude treba, vyvodíme pre Vás dôsledky,“ dodalo ministerstvo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika