Na hlavný obsah

Situácia v Záporožskej jadrovej elektrárni je aj naďalej nebezpečná, upozornil Grossi

Tento mesiac bola opäť odpojená od siete.

Situácia v Záporožskej jadrovej elektrárni je aj naďalej nebezpečná, upozornil Grossi
Na archívnej snímke zo 6. februára 2023 generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi. Foto: TASR/AP

Situácia v Záporožskej jadrovej elektrárni (ZAES) je aj naďalej nebezpečná. Upozornil na to v stredu (23. 3.) generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi. Elektráreň sa tento mesiac opäť dočasne odpojila od siete v dôsledku raketového útoku. Informovala o tom agentúra AFP.

„Jadrová bezpečnosť v ZAES je stále vo veľmi riskantnom stav. Znovu vyzývam, aby sa všetky strany zaviazali, že v elektrárni zaistia jadrovú bezpečnosť a bezpečnú ochranu,“ uviedol Grossi.

ZAES je najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe. Potrebuje spoľahlivé dodávky elektrickej energie, aby mohli fungovať pumpy v chladiacich okruhoch pre reaktory a bazény s jadrovým palivom. Od raketového útoku Ruska z 9. marca je elektráreň podľa Grossiho závislá na jedinom elektrickom vedení, ktoré ostáva odpojené a v oprave.

Podľa ukrajinskej štátnej energetickej spoločnosti Enerhoatom sa aktivovali núdzové dieselové generátory. Bez elektriny z generátorov by prehriatie reaktorov mohlo vyústiť v podobnú tragédiu, aká sa stala v roku 2011 v japonskej Fukušime.

Po útoku 9. marca sa elektráreň odpojila od elektrickej siete 11 hodín. Rusko i Ukrajina sa pritom navzájom obviňujú z ostreľovanie v blízkosti elektrárne už v podstate od začiatku invázie.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rokoval o bezpečnosti elektrárne aj s japonským premiérom Fumiom Kiišidom, ktorý v utorok navštívil Kyjev. Podľa Zelenského treba nájsť efektívnejšie mechanizmy na ukončenie okupácie elektrárne, pretože nijaká medzinárodná inštitúcia nedokáže tamojšie problémy vyriešiť.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet