Na hlavný obsah

Sme rodina chce zakázať zábavnú pyrotechniku, do parlamentu predkladá novelu o výbušninách

Výrobcovia hovoria o kompromise.

Sme rodina chce zakázať zábavnú pyrotechniku, do parlamentu predkladá novelu o výbušninách
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Hnutie Sme rodina navrhuje zákaz predaja a používania niektorých pyrotechnických výrobkov kategórie F2 a F3. Má ísť o tzv. petardy, ktorých hlavným efektom je hluk. Zároveň navrhuje spresniť čas používania ostatnej zábavnej pyrotechniky. A to 31. decembra od 18.00 do 24.00 h a 1. januára od polnoci do 2.00 h.

Spolupredkladateľka návrhu novely o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii Petra Krištúfková o tom informovala na utorkovej (28. 3.) tlačovej konferencii.

„Novela zákona, ktorú som predložila do Národnej rady SR za hnutie Sme rodina, je výsledkom skoro dvojročnej práce pracovnej skupiny pre oblasť veterinárnej starostlivosti a ochrany zvierat, predsedu výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie,“ načrtla Krištúfková.

Ako zdôvodnila, výrobky, ktoré chcú zakázať, majú najviac negatívnych vplyvov na ľudí, zvieratá, prírodu a spôsobujú najväčšie škody na majetku. Poukázala napríklad na negatívny efekt hlučnej pyrotechniky na psychický stav starších ľudí či ľudí s poruchami duševného zdravia, ako aj spoločenské, hospodárske alebo voľne žijúce zvieratá.

Predsedníčka občianskeho združenia Nádej pre kone a ľudí Lenka Kmeťová upozornila, že v čase odpaľovania pyrotechniky sa zvyšuje riziko ohrozenia aj pre ošetrovateľov hospodárskych zvierat. Rovnako poukázala na úhyn vtáctva.

Kompromisné riešenie

Podľa predsedu Asociácie predajcov pyrotechniky Tomáša Šmitalu ide o obdobnú úpravu zákona, ako má Rakúsko, Nemecko a Holandsko. „Docielime tým, že to nebude likvidačné pre predajcov pyrotechniky, neotvorí sa ešte viac zahraničný trh,“ povedal. Verí tiež v upokojenie verejnosti.

Predseda Slovenskej asociácie pyrotechnických firiem Tibor Lančarič hovorí o kompromisnom riešení. Ubezpečil, že pyrotechnika so svetelným efektom má na trhu zostať.

Na programe aktuálnej schôdze Národnej rady SR je aj návrh novely zákona o výbušninách, výbušných predmetoch a munícii z dielne nezaradeného poslanca Tomáša Valáška. Navrhuje obmedzenie niektorých druhov pyrotechniky kategórie F2 a F3, ktorej hlavným efektom je hluk a kombinácie obsahujúce ako prvok petardy alebo zábleskové petardy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko