Na hlavný obsah

Štáty EÚ sa dohodli na spoločnom financovaní a nákupe munície pre Ukrajinu

Ukrajine chýba najmä delostrelecká munícia.

Štáty EÚ sa dohodli na spoločnom financovaní a nákupe munície pre Ukrajinu
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Štáty Európskej únie sa v pondelok (20. 3.) zhodli na spoločných nákupoch a financovaní munície pre Ukrajinu, ktorej pri obrane proti ruskej agresii chýba najmä delostrelecká munícia.

Novinárom to oznámilo viacero únijných ministrov obrany, ktorí ešte neskôr s ministrami zahraničia oficiálne potvrdia dosiahnutú dohodu. Únia má na jej základe uvoľniť dve miliardy eur na nákupy munície a dodať Kyjevu milión delostreleckých granátov.

„Zostáva doriešiť ešte veľa detailov, ale najdôležitejšie pre mňa je, že sme úspešne dotiahli rokovania. To dokazuje jednu vec: kde je vôľa, cesta sa nájde,“ povedal novinárom estónsky minister obrany Hanno Pevkur.

Milión kusov delostreleckej munície by podľa neho Únia mala Ukrajine dodať do roka. Podľa jeho nemeckého kolegu Borisa Pistoriusa by podstatná časť dodávok mala byť v krajine napadnutej Ruskom ešte tento rok.

Ministri budú počas druhej časti stretnutia rokovať o podrobnostiach predbežne schváleného plánu, na základe ktorého by z fondu nazvaného Európsky mierový nástroj (EPF) po sérii polmiliardových platieb za zbrane pre Ukrajinu mali putovať dve miliardy na muníciu.

Prvá miliarda má uhradiť náklady krajinám, ktoré budú schopné z vlastných zásob rýchlo dodať Kyjevu delostreleckú muníciu, druhá má potom poslúžiť na spoločné nákupy munície novej.

Väčšina krajín už pred rokovaním plán podporovala. Nemecko a niektoré ďalšie krajiny však dávali najavo, že by namiesto spoločných nákupov mohli dať prednosť vlastnej ceste. Pistorius dnes vyhlásil, že Berlín umožní vo svojich zmluvách so zbrojovkami účasť aj ďalším krajinám v záujme urýchlenia dodávok Ukrajine.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet