Tropická búrka Freddy si v Malawi a Mozambiku najmenej 216 obetí na životoch, informovala agentúra AP s odvolaním sa na mozambický úrad pre riešenie katastrof. Ten dnes potvrdil 17 úmrtí. V Malawi si záplavy a zosuvy pôdy podľa tamojších predstaviteľov vyžiadali najmenej 199 životov, pondelková bilancia hovorila o 99 mŕtvych.
Freddy je jednou z najsilnejších búrok, aké kedy zaznamenali na južnej pologuli, a potenciálne najdlhšie trvajúcou tropickou cyklónou.
Mosambický úrad pre zvládanie katastrof v utorok tiež informoval o 1 900 zničených domovoch. V Mali bolo podľa úradov zranených 584 ľudí a 37 sa ich stále nezvestných. Krajina sa pritom ďalej potýka so silnými dažďami. Stav katastrofy bol vyhlásený v desiatich okresoch, ktoré búrka zasiahla najviac.
Na juhu Malawi bolo nútených opustiť svoje domovy 19 000 ľudí. Záchranné práce pokračujú a záchranári hľadajú možných preživších aj pomocou lopát.
Nefunkčná elektrina a telekomunikácie
„V mnohých zasiahnutých oblastiach nefunguje elektrina a telekomunikácie, čo sťažuje poskytovanie pomoci,“ uviedol k situácii v Malawi hovorca generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa. Očakáva sa, že počet mŕtvych bude stúpať, pretože niektoré oblasti zostávajú kvôli vytrvalému dažďu a prudkému vetru odrezané.
Búrka zasiahla v noci na pondelok (13. 3.) južnú časť tejto africkej krajiny, v sobotu (11. 3.) a v nedeľu (12. 3.) udrela už v Mozambiku. Malawiské obete živlu boli hlásené najmä z okolia mesta Blantyre, ktoré je komerčným centrom krajiny.
Predstavitelia hlavnej fakultnej nemocnice v Blantyre uviedli, že sa nemôžu vysporiadať s obrovským počtom tiel. Vyzvali teda pozostalých, aby si vyzdvihli telá na pochovanie, pretože v nemocničnej márnici dochádza miesto.
„Rieky sa vylievajú, ľudí unáša voda, budovy sa rútia,“ povedal stanici BBC policajný hovorca Peter Kalaya.
Podľa organizácie na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI) by zasiahnuté štáty mali byť odškodnené za straty a škody, ktoré cyklón spôsobil.
„Mozambik a Malawi sú medzi krajinami, ktoré sú najmenej zodpovedné za zmeny klímy. Čelí však plnej sile búrok, ktoré sú intenzívnejšie kvôli globálnemu otepľovaniu, ku ktorému prispievajú najmä emisie oxidu uhličitého z najbohatších krajín sveta, „uviedol Tigere Chagutah, ktorý je v AI zodpovedný za programy v južnej a východnej Afrike.
Na vytvorení špeciálneho fondu na kompenzáciu škôd spôsobených zmenou klímy sa vlani zhodli zástupcovia krajín zúčastnených na klimatickej konferencii COP27 v Egypte.