Na hlavný obsah

Útočník v Hamburgu zabil aj nenarodené dieťa. Bol bývalým členom Svedkov Jehovových

Polícia u strelca nevylúčila psychické problémy.

Z miesta činu odnášajú vrecia s telami obetí.
Z miesta činu odnášajú vrecia s telami obetí.Foto: TASR/AP

Pri útoku v modlitebni Svedkov Jehovových v severonemeckom Hamburgu zabil útočník vo štvrtok (9. 3.) večer sedem ľudí vrátane nenarodeného dieťaťa a nakoniec spáchal samovraždu. Povedal to v piatok (10. 3.) hamburský senátor pre vnútorné záležitosti Andy Grote.

Polícia dodala, že zranenia utrpelo osem ľudí, štyria z nich sú vo vážnom stave. Polícia uviedla, že zásah bol veľmi rýchly, ale situácia značne neprehľadná. Podľa Groteho rýchly policajný zásah zabránil ďalším obetiam. Motívom nebol terorizmus, vylúčené však nie sú psychické problémy útočníka, ktorým bol 35-ročný muž z Bavorska.

Kancelár Olaf Scholz udalosť na twitteri označil za brutálny násilný čin a vyjadril podporu pozostalým aj záchranárom zasahujúcim na mieste činu. Svedkovia Jehovovi vo vyhlásení uviedli, že sú hlboko zarmútení.

Viac informácií o incidente priniesol spravodajca RTVS v Nemecku Tibor Macák:

„Medzi mŕtvymi bolo nenarodené dieťa v siedmom mesiaci vývoja,“ povedal Grote. Plod bol podľa polície ženského pohlavia. Jeho matka útok prežila. Ďalšími zabitými sú štyria muži a dve ženy vo veku 33 až 60 rokov. Zranenia utrpelo šesť mužov a dve ženy. Medzi zranenými bol jeden občan Ugandy a jeden z Ukrajiny, ostatní boli Nemci.

Útok v modlitebni vo štvrti Alsterdorf sa odohral vo štvrtok zhruba o 21.00 h, asi dve hodiny po začiatku stretnutia veriacich v takzvanej sále Kráľovstva. Podľa spravodajca RTVS Tibora Macáka bolo na akcii asi 40 ľudí, zatiaľ nie je zrejmé či strelec obete aj poznal.

Polícia o mužovi vedela

Ako útočníka označila polícia 35-ročného Philippa F., ktorý sa do Hamburgu prisťahoval z Bavorska. Od vlaňajšieho decembra ho vedú ako držiteľa zbrane, konkrétne poloautomatickej pištole.

Ešte vo februári u neho polícia v rámci náhodnej kontroly zisťovala, či plní potrebné podmienky na držanie zbrane. Pri kontrole spolupracoval a nevykazoval psychické problémy, ktoré však teraz vyšetrovatelia nevylúčili.

Polícia v januári dostala pre strelcov zbrojný preukaz anonymný tip, podľa ktorého bol Philipp F. psychicky chorý, odmietal sa liečiť a nenávidel náboženské skupiny.

O streleckom útoku policajti, zástupcovia mesta a prokuratúra hovorili ako o čine v zúrivosti. Motív však známy nie je, vylúčili však terorizmus a politické pozadie. Polícia uviedla, že k Svedkom Jehovovým ako bývalý člen, prechovával značnú nenávisť. Či si obete vyberal náhodne, alebo cielene, polícia zatiaľ nevie, uviedla však, že to neboli strelcovi príbuzní.

Zásah Grote označil za veľmi rýchly, hoci situácia bola značne neprehľadná. „Hladký a rýchly zásah zabránil väčšiemu počtu obetí,“ povedal. Na mieste bolo do niekoľkých minút aj zásahové komando. Pred policajtmi sa útočník uchýlil na poschodie, kde podľa všetkého spáchal samovraždu. Polícia z budovy vyviedla 20 ľudí, ktorí útok prečkali bez zranení.

Rozsah útoku v modlitebni označila polícia za značný. Strelec mal pri sebe 20 zásobníkov po 15 striel. V čase príchodu polície bolo deväť zásobníkov prázdnych. Ďalšiu muníciu mal doma. Do budovy sa prestrelil cez okno a na parkovisku predtým desaťkrát vystrelil na auto, v ktorom sa jedna žena snažila odísť.

Ľudia v panike

Zásah bol rozsiahly, pretože polícia spočiatku pre protichodné informácie nevedela, či bol útočník sám a či nie je na úteku. Ľudia v okolí tak dostávali na mobilné telefóny varovné správy, aby sa ukryli. Na zásahu sa v noci podieľalo takmer 1 000 policajtov.

Polícia zriadila internetový portál, kam ľudia môžu ukladať fotografie a videá týkajúce sa zločinu. Pre preživších a ich príbuzných sprístupnili úrady viacero krízových liniek.

Útok v modlitebni vo štvrti Alsterdorf sa odohral vo štvrtok zhruba o 21.00 h, čo bolo asi dve hodiny po začiatku stretnutia. Na mieste zasahovala špeciálna jednotka, budovu prehľadali pyrotechnici a okolie sledoval policajný vrtuľník s termokamerou.

Ozbrojení policajti na mieste činu.
Ozbrojení policajti na mieste činu.Foto: TASR/AP

„Počuli sme výstrely,“ povedal novinárom nemenovaný svedok. „Tých výstrelov bolo 12 za sebou, potom sme videli, ako odnášajú ľudí v čiernych vreciach,“ dodal. Jedna z miestnych obyvateliek v rozhovore s agentúrou DPA vypovedala, že počula štyri série streľby. Po streľbe zostalo na mieste tiež niekoľko zranených.

Polícia i hasiči zablokovali ulice v okolí dvojposchodového domu vo štvrti Alsterdorf a televízie vysielali zábery, na ktorých záchranári odvádzali ľudí, niektorých z nich zabalených do prikrývok, do autobusu.

Kondolencie zo zahraničia

„Zlé správy z Hamburgu. Viacerí členovia komunity jehovistov sa včera stali sa obeťami brutálneho násilia,“ uviedol na twitteri Scholz, ktorý bol v minulosti starostom tohto druhého najväčšieho nemeckého mesta.

Sústrasť pozostalým vyjadrili aj ďalší nemeckí politici, okrem iného primátorka Berlína Franziska Giffeyová. Kondolencie do Hamburgu prichádzajú aj zo zahraničia, sústrasť vyjadrili aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, prezident ČR Petr Pavel i francúzsky prezident Emmanuel Macron.

K udalosti sa vyjadrili aj svedkovia Jehovovi. „Náboženská spoločnosť je hlboko zasiahnutá strašným útokom na svojich veriacich pri bohoslužbe v Hamburgu,“ uviedli vo vyhlásení na svojom webe. „Hlboko súcitíme s rodinami obetí a tiež s traumatizovanými svedkami,“ dodali.

Svedkovia Jehovovi, ktorí sú kresťanským náboženským hnutím s vlastným výkladom Biblie, majú celosvetovo okolo osem miliónov členov. V Nemecku sa k nim podľa DPA hlási necelých 200-tisíc ľudí.

Nemecko v posledných rokoch zažilo prípady, pri ktorých strelci zavraždili viacero ľudí. Vo februári 2020 pri útoku pravicového extrémistu v Hanau zomrelo deväť osôb. Všetky obete vtedy mali migračné korene, rovnako aj väčšina zranených. Išlo o jeden z najhorších rasovo-motivovaných útokov v Nemecku od druhej svetovej vojny.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet