Na hlavný obsah

V Moldavsku zadržali členov proruskej skupiny, ktorá mala destabilizovať krajinu

Kremeľ obvinenia popiera.

V Moldavsku zadržali členov proruskej skupiny, ktorá mala destabilizovať krajinu
Príslušníci poriadkovej polície sú zoradení pred demonštrantmi počas protivládneho protestu, ktorý organizovala skupina Hnutie za ľudí v moldavskom hlavnom meste Kišiňov v utorok 28. februára 2023. Foto: TASR/AP

Moldavská polícia v nedeľu (12. 3.) oznámila, že zadržala členov siete „založenej Ruskom“ v snahe destabilizovať situáciu v Moldavsku protivládnymi protestami. Informovala o tom agentúra AFP.

Polícia vypočula po raziách, ktoré sa uskutočnili v noci na nedeľu, 25 ľudí a sedem z nich zadržala, uviedol policajný šéf Viorel Cernauteanu.

Jednému z agentov rumunskej polície sa totiž podarilo do tejto skupiny vedenej Moldavcom ruského pôvodu infiltrovať. Prokuratúra má pritom k dispozícii približne desaťhodinový video a audiozáznam.

„Títo ľudia prichádzali z Ruska s veľmi špecificky nacvičenou úlohou,“ uviedol rumunský predstaviteľ.

Moldavské úrady uviedli, že v súvislosti so skupinou začali konať po tom, čo dostali informáciu o organizovanej skupine vedenej ruskými zložkami, ktorej cieľom bolo destabilizovať situáciu v Moldavsku prostredníctvom demonštrácií.

Politická strana proruského moldavského oligarchu Ilhana Šora pritom v posledných týždňoch opäť zmobilizovala ľudí, aby protestovali proti moldavskej proeurópskej vláde. Šor už zorganizoval niekoľko protestov a existuje podozrenie, že demonštrantom za účasť na nich platil.

Kremeľ snahy o destabilizáciu popiera

Protivládny protest bol v Kišiňove aj v nedeľu. V metropole sa popoludní zišlo okolo tisíc ľudí, ktorí podobne ako pri predchádzajúcich protestoch požadovali okamžitú demisiu kabinetu aj prezidentky Maii Sanduovej.

Spojené štáty prednedávnom uviedli, že začali s Moldavskom intenzívnejšie zdieľať informácie, aby mohol Kišiňov viesť vyšetrovania a „zmaril plány Ruska“.

 Kremeľ popiera, že sa snaží destabilizovať situáciu v tejto bývalej sovietskej republike. Obviňuje naopak Ukrajinu a ďalšie krajiny z podnecovania nestability v moldavskom separatistickom regióne Podnestersko.

Moldavsko bolo pôvodne v ruskej sfére vplyvu, no súčasnú vládu vedú politici zameraní na integráciu do Európy.       

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet