Na hlavný obsah

Verejná doprava v Nemecku kolabuje, zamestnanci štrajkujú

Cieľom je presadenie zvýšenia platov.

Verejná doprava v Nemecku kolabuje, zamestnanci štrajkujú
Cestujúci sa pozerajú do svojich mobilov na hlavnej železničnej stanici počas celoštátneho štrajku vo verejnej doprave 27. marca 2023 v Berlíne. Foto: TASR/AP

Vlakovú, lodnú a leteckú dopravu i systémy mestskej hromadnej dopravy po celom Nemecku zasiahol v pondelok (27. 3.) rozsiahly jednodňový štrajk, ktorý vyhlásili tamojšie odbory s cieľom presadiť zvýšenie platov svojich zamestnancov, informuje agentúra AP.

Odbory varovali, že cestujúci v krajine majú počítať s výrazným meškaním spojov a narušením dopravy vo všetkých štrajkom zasiahnutých oblastiach po celej krajine. Plánovaný štrajk sa podľa Združenia nemeckých letísk (ADV) dotkne približne 380 000 leteckých pasažierov.

Množstvo zamestnancov dochádzajúcich do práce verejnou dopravou sa v pondelok rozhodlo cestovať autom. To viedlo k zápcham a meškaniam na cestách. Tí, ktorí mohli, pracovali radšej z domu.

Ohlásený štrajk spôsobil problémy v doprave už v nedeľu (26. 3.), keď sa mnohí cestujúci snažili dostať do svojich destinácií o deň skôr, píše AP.

„Milióny cestujúcich, ktorí sú závislí na autobusoch a vlakoch, trpia v dôsledku tohto rozsiahleho, prehnaného štrajku,“ citovala agentúra DPA nemecké železnice Deutsche Bahn (DB). Tie prostredníctvom svojho hovorcu upozornili, že „nie každý má možnosť pracovať na diaľku“.

Štrajk, ktorý zvolali dva hlavné odborové zväzy v Nemecku, Verdi a EVG, sa začal v pondelok po polnoci v siedmich zo 16 nemeckých spolkových krajín.

Odbory Verdi zastupujú približne 2,5 milióna zamestnancov verejného sektora, zatiaľ čo EVG reprezentujú pracovníkov železníc a autobusových spoločností. Verdi žiadajú 10,5-percentný nárast mesačných platov. Zamestnávatelia ponúkli zatiaľ len nárast o päť percent v dvoch fázach plus jednorazový príspevok vo výške 2 500 eur.

EVG požaduje 12-percentný rast miezd. Prepravca DB ponúkol takisto dvojfázové zvyšovanie v rozsahu piatich percent a jednorazovú platbu.

Nemecko čelí rovnako ako iné krajiny vysokej inflácii v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. Tá spôsobila rast cien potravín a energií.

Doprava medzi Českom a Nemeckom

Rozsiahly štrajk ochromil aj osobnú železničnú dopravu medzi Českou republikou a Nemeckom, informovala agentúra DPA.

Cezhraničné diaľkové a regionálne vlaky smerujúce do Nemecka a späť premávajú v dôsledku štrajku len na úsekoch v rámci ČR, uviedla česká štátna železničná spoločnosť České dráhy (ČD). Napríklad vlaky Eurocity medzi Prahou a Berlínom premávali len z Prahy do Děčína, kým spoje z českej metropoly do Mníchova končili v Domažliciach. Rýchliky z Chebu do Norimbergu boli zrušené bez náhrady.

České železnice ako gesto dobrej vôle ponúkli výmenu, respektíve zmenu rezervácie už zakúpených cestovných lístkov, píše DPA. Očakáva sa, že v utorok sa cezhraničná železničná doprava obnoví bez obmedzení.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet