Na hlavný obsah

Získať peniaze na obnovu rodinných domov bude jednoduchšie. Štát zmenil podmienky

Spoluúčasť žiadateľa sa zníži na 25 % z doterajších 40 %.

Získať peniaze na obnovu rodinných domov bude jednoduchšie. Štát zmenil podmienky
Dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj. Foto: ministerstvo životného prostredia

Novú výzvu na obnovu starších rodinných domov, financovanú z plánu obnovy, chce Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR spustiť 10. marca tohto roka. Po skúsenostiach z dvoch pilotných výziev, ktoré skončili 28. februára, jej podmienky výrazne zjednodušili.

Jej financovanie bude výhodnejšie. Spoluúčasť žiadateľa sa zníži na 25 % z doterajších 40 % zo sumy do 15 000 eur. Na tlačovej konferencii v piatok (3. 3.) o tom informoval dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj.

Doterajšie dve pilotné výzvy zhodnotil ako uspokojivé. Do ich uzavretia zaregistrovali spolu 3 581 žiadostí. Celkový plán programu je 30-tisíc obnovených domov, vyčlenených je na to pol miliardy eur.

„Skúsenosti nás viedli k tomu, aby sme pri tej štandardnej, nie pilotnej výzve, ktorú chceme začať 10. marca, odstránili všetky prekážky, ktoré brzdili a preťahovali konzultácie a prípravu ľudí,“ zdôraznil minister.

Menej byrokracie

Po novom sa tak pri žiadosti nemá vyžadovať napríklad potvrdenie o trvalom pobyte či overenie podlžností voči štátu. Energetický certifikát budovy, ktorý je nevyhnutnou podmienkou čerpania peňazí, bude stačiť doložiť dodatočne tri mesiace od podpisu zmluvy.

K žiadosti nebude potrebné predkladať ani doklady zo stavebného úradu, stačiť bude čestné prehlásenie, že občan stavia v súlade s predpismi a nejde o čiernu stavbu.

„Veľmi dôležitou zmenou je výška podpory. V prípade čerpania do 15-tisíc eur môže plán obnovy občanom poskytnúť až 75 % financií, na žiadateľovi bude iba 25 %,“ zdôraznil Budaj. Pripravuje sa tiež možnosť priebežného zaplatenia faktúry ešte pred ukončením celého diela.

Presné podmienky a znenie výzvy by mali byť pripravené do 10. marca, zverejnia ich na stránke obnovdom.sk. Vtedy sa má začať aj komunikácia cez stránky ministerstva a Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).

Informácie by mali byť k dispozícii aj telefonicky cez Zelenú linku. Pri zjednodušení podmienok by sa malo zrýchliť vybavovanie žiadostí.

„Som presvedčený, že kapacity na spracovanie žiadostí navýšime tak, aby sa mohlo spracovať aspoň dvojnásobok počtu týždenne. Teraz je to okolo 150 žiadostí týždenne,“ doplnil minister.

Dotáciám na obnovu rodinných domov sa v Správach RTVS o 19.00h venovala aj redaktorka Karolína Janičíková:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko