Na hlavný obsah

Cena vajec na Slovensku je v rámci EÚ podpriemerná. A to aj napriek ich zdraženiu

V priemere v krajinách EÚ medziročne zdraželi o 63 percent.

Cena vajec na Slovensku je v rámci EÚ podpriemerná. A to aj napriek ich zdraženiu
Na ilustračnej snímke vajcia. Foto: RTVS

Cena vajec na Slovensku je v rámci EÚ podpriemerná, napriek ich vyše 80-percentnému medziročnému zdraženiu. Uviedol to v analýze Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank.

„Spotrebiteľov v období pred Veľkou nocou, keď spotreba vajec rastie, zaujíma predovšetkým cena vajec. Podľa údajov Európskej komisie boli v 11. týždni tohto roka spomedzi krajín EÚ vajcia najlacnejšie na Cypre, o tretinu lacnejšie ako v priemere v EÚ, respektíve o 29,5 percent lacnejšie ako na Slovensku.

Cena vajec na Slovensku aj v Česku sa stále radila k tým nižším v EÚ, a to aj napriek ich masívnemu medziročnému zdraženiu. V priemere v krajinách EÚ vajcia medziročne zdraželi o 63 percent. Jedinou krajinou s jednociferným medziročným nárastom ceny bol Cyprus (2 percent),“ spresnil.

Naopak, v Česku podľa Koršňáka vajcia medziročne zdraželi až o 88 percent, v Maďarsku o 86 percent a na Slovensku o 82 percent.

Kým na Slovensku a v Česku je cena vajec stále ešte nižšia ako v priemere v EÚ, a to o 6,2 percent, respektíve o 4,5 percent, v Maďarsku je už druhá najvyššia v EÚ, je až o 11 percent nad priemerom EÚ.

„Medzi krajiny s najvyššou cenou vajec v EÚ sa radia aj ďalší naši susedia – Poliaci a Rakúšania, kde sú vajcia zhodne o 5,1 percent drahšie ako v priemere v EÚ,“ priblížil analytik.

EÚ je v ich produkcii sebestačná

Poznamenal, že EÚ je v produkcii vajec sebestačná. Ročne vyprodukuje približne o jedno percento viac vajec, ako spotrebuje.

„Je tak čistým vývozcom vajec, ročne približne v objeme pol tony, teda v prepočte približne dve vajcia na obyvateľa. Nie všetky krajiny EÚ však produkujú viac vajec, ako spotrebúvajú. V absolútnom vyjadrení sú najvýznamnejším dovozcom vajec v EÚ Nemci,“ informoval.

„V prepočte na obyvateľa sa medzi významných čistých dovozov vajec radia aj Luxemburčania, Estónci či susedné Rakúsko a Maďarsko. Domáca produkcia nepokrývala domácu spotrebu v minulom roku ani v Česku. To bolo nútené z dovozu kryť približne spotrebu siedmich vajec na obyvateľa,“ doplnil.

Naopak, najväčším čistým vývozcom vajec v EÚ sú podľa Koršňáka Poľsko a Holandsko. Každá z týchto krajín v čistom vyjadrení ročne vyvezie približne 3 až 3,5 miliardy kusov vajec. „V prepočte na obyvateľa sa medzi významných (čistých) exportérov vajec radia aj Litva či Fínsko a Bulharsko,“ dodal analytik UniCredit Bank.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika