Na hlavný obsah

Desaťtisíce začínajúcich anglických lekárov vstúpili do štvordňového štrajku

Britská lekárska asociácia požaduje zvýšenie platov o 35 percent.

Desaťtisíce začínajúcich anglických lekárov vstúpili do štvordňového štrajku
Začínajúci lekári stoja pred Nemocnicou sv. Tomáša v Londýne 11. apríla 2023. Foto: TASR/AP

Desaťtisíce začínajúcich anglických lekárov vstúpili v utorok (11. 4.) do štvordňového štrajku považovaného za najrozsiahlejší v dejinách britského verejného zdravotníctva. Informovala o tom agentúra AP.

Štrajk profesijne mladších lekárov, ktorí tvoria základ nemocničnej a klinickej starostlivosti v britskej Národnej zdravotnej službe (NHS), má trvať do soboty (8. 4.) 7.00 h miestneho času. Štrajk sa týka lekárov zamestnaných v NHS na území Anglicka, nie však iných častí Veľkej Británie, približuje agentúra AFP.

Začínajúci lekári, ktorí sú na začiatku svojej kariéry, tvoria takmer polovicu všetkých lekárov NHS. Pre štrajk bolo podľa vedenia zdravotných služieb zrušených až 350 000 plánovaných operácií a vyšetrení. Profesijne starší lekári a iní zdravotníci museli byť povolaní na pokrytie pohotovostných služieb, kritickej starostlivosti či chodu pôrodníc.

Požadujú zvýšenie platov

Britská lekárska asociácia (BMA) požaduje zvýšenie platov o 35 percent, aby sa tak vykompenzovali roky, keď sa podľa nej mzdy pohybovali pod úrovňou inflácie. Toto odborové hnutie tvrdí, že čerstvo vyštudovaní lekári zarábajú len 14,09 libier (16 eur) na hodinu, hoci po prvom roku im mzdy rýchlo narastajú. Minimálna mzda v Spojenom kráľovstve je niečo vyše desať libier na hodinu.

Odboroví predáci avizovali, že štrajk by mohol ukončiť minister zdravotníctva Steve Barclay, ak by v súvislosti s platmi predložil „presvedčivú ponuku“. Vláda tvrdí, že je ochotná rokovať, ak sa štrajk zruší, požiadavku 35-precentného zvýšenia miezd však považuje za neúnosnú.
Vlna štrajkov už niekoľko mesiacov zasahuje do životov Britov.

Zvýšenie platov protestmi už požadovali zdravotné sestry, sanitári, učitelia, zamestnanci pohraničnej stráže, vodiči autobusov či poštári, aby tak udržali krok s prudko rastúcou infláciou, ktorá vo februári dosiahla 10,4 percenta.

Odbory tvrdia, že platy sa v poslednom desaťročí reálne znižovali, a to najmä vo verejnom sektore. Prudko rastúce ceny potravín a energií zároveň spôsobili, že mnohí ľudia majú problém finančne pokrývať svoje bežné životné výdavky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet