Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Slovenskí futbalisti spoznali svojich súperov na MS do 20 rokov. S týmito krajinami si zmerajú sily

Turnaj sa začne 20. mája.

Slovenskí futbalisti spoznali svojich súperov na MS do 20 rokov. S týmito krajinami si zmerajú sily
Na ilustračnej snímke futbalová lopta. Foto: Unsplash

Súpermi slovenskej futbalovej reprezentácie do 20 rokov na MS v Argentíne budú v B-skupine USA, Ekvádor a Fidži. Rozhodol o tom piatkový (21. 4.) žreb vo švajčiarskom Zürichu. Turnaj sa začne 20. mája, finále je na programe 11. júna.

Pôvodne sa mal konať v Indonézii, ktorej Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) odobrala organizátorstvo po protestoch proti účasti izraelskej reprezentácie.

Proti účasti Izraelčanov demonštrovali minulý mesiac v Jakarte konzervatívne moslimské skupiny. Nesúhlas vyjadril aj Wayan Koster, guvernér ostrova Bali. Izrael si vybojoval svoju premiérovú účasť na podujatí vlani, keď postúpil na ME do 19 rokov do finále. Na štadióne Antona Malatinského v Trnave vtedy podľahol Anglicku 1:3 po predĺžení.

Slovensko obsadilo na domácich ME do 19 rokov piate miesto, do Argentíny ho posunulo víťazstvo 1:0 nad Rakúskom. Na MS do 20 rokov ho čaká druhá účasť. V roku 2003 v Spojených arabských emirátoch postúpili mladí Slováci zo skupiny do osemfinále, kde bol nad ich sily neskorší šampión z Brazílie.

Úradujúcimi majstrami sveta v tejto vekovej kategórii sú Ukrajinci, ktorí sa však na tohtoročný šampionát neprebojovali a titul neobhája.

Slovensko vo štvrtom koši

Pred žrebom figurovalo Slovensko vo štvrtom koši spoločne s Guatemalou, Dominikánskou republikou, Gambiou, Izraelom a Tuniskom. Týchto súperov a tiež žiadneho zástupcu z Európy nemohli zverenci Alberta Rusnáka dostať za súperov. Žreb rozdelil 24 tímov do šiestich skupín po štyroch. Do osemfinále postúpia prví dvaja z každej skupiny plus štyria najlepší z tretích miest.

Slováci nastúpia na prvý zápas 20. mája proti Fidži, 23. mája bude ich súperom Ekvádor a 26. mája uzavrú účinkovanie v C-skupine proti USA.

„Pre slovenský futbal je obrovská česť byť medzi 24 najlepšími mužstvami na svete. Na MS už nenájdete ľahkého súpera. So žrebom môžeme byť spokojní, boli tam aj ťažšie skupiny. Pre nás bude najdôležitejšie dobre zmapovať súperov a pripraviť sa,“ uviedol tréner Rusnák v reakcii.

Podľa neho chcú v Argentíne podať dobré výkony. „Chlapci spolu s nami si dali za cieľ postúpiť zo skupiny. Nie sme veľká krajina, ale kostru mužstva máme. Verím, že zostanú chalani všetci zdraví a na šampionát pôjdeme v plnej sile, pretože sa nehrá v asociačnom termíne,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport