Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Hromadnú dopravu v Banskobystrickom kraji čakajú zmeny. Chýbajúce spojenia či dlhé čakania by mali byť minulosťou

Prvé zmeny nastanú v okrese Veľký Krtíš od budúceho roka.

Hromadnú dopravu v Banskobystrickom kraji čakajú zmeny. Chýbajúce spojenia či dlhé čakania by mali byť minulosťou
Ilustračná snímka tabule na autobusovej zastávke. Foto: RTVS

Banskobystrický samosprávny kraj pripravil nový systém cestovania. Chýbajúce spojenia či dlhé čakania na prestup by mali byť minulosťou. Zmeny plánuje spustiť budúci rok.

V obci Lukavica vo Zvolenskom okrese žije takmer 300 obyvateľov. Dve tretiny z nich študujú a pracujú v Banskej Bystrici. Už niekoľko rokov premáva z Lukavice do Banskej Bystrice iba jeden priamy spoj za deň. Cesta s prestupmi im trvá vyše hodiny.

„Ráno do škôl na ôsmu hodinu sa do Bystrice dostať nedá. Tam absentujú spoje alebo prípoje zo Zvolena alebo zo Sliača. Deti nemajú ako stíhať vyučovanie,“ povedal starosta obce Lukavica Michal Bartko.

Novému systému cestovania sa venovali redaktori RTVS Radovan Kondrlík a Peter Mútňan:

Opačný problém majú v obci Lehôtka v okrese Lučenec. Spojov majú síce dostatok, ale chýba im večerná linka. „Boli by sme veľmi radi, ak by chodil autobusový spoj smer na Veľký Krtíš aj po 22.00 h, keďže naši občania pracujú v rôznych fabrikách alebo obchodných reťazcoch,“ priblížil starosta obce Lehôtka Richard Laššan.

Vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja plánovalo zlepšiť integrovaný dopravný systém už od roku 2018. Cestujúci z menších obcí však majú stále problém s prestupmi do okresných miest.

„Toto treba riešiť v rámci celého Slovenska matematickým modelom, simulátorom, do ktorého by mali prístup všetci od železnice, cez župy po všetkých dodávateľov služieb. Systém by modeloval, ako to bude fungovať a týmto spôsobom by sa dali vychytať chyby,“ vysvetlil dopravný analytik Jozef Drahovský.

Do roku 2027 pribudne 190 nových liniek

Po troch rokoch zbierania dát od samospráv, občanov aj dopravcov schválili nový systém dopravnej obslužnosti poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja. Do roku 2027 má pribudnúť 190 nových liniek. Chcú zlepšiť dostupnosť spojení aj kvalitu cestovania.

„Chceme, aby spoje chodili v časoch, aby boli jednoducho zapamätateľné. Preto zavádzame taktovú dopravu, ktorá bude chodiť v pravidelných intervaloch, a to každú hodinu. Chceme zaviesť aj logické prestupy,“ vysvetlil predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter.

Banskobystrický kraj rozdelil aplikovanie nového dopravného systému do piatich etáp podľa okresov. Prvé zmeny nastanú v okrese Veľký Krtíš od budúceho roka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny