Od teroristického útoku na Zámockej, pri ktorom zahynuli dvaja muži, uplynulo polroka. Iniciatíva Ide nám o život v utorok (18. 4.) hovorí, že sľuby politikov na zlepšenie postavenia LGBT+ ľudí sa na skutočnosť stále nepremenili.
Navyše je podľa nich v hre aj zrušenie jedinej naplnenej požiadavky – stopka usmerneniu o transrodových ľuďoch. Úrad vlády tvrdí, že o ňom naďalej rokujú, a že sa z témy stáva politika.
Téme sa v Rádiožurnále v Rádiu Slovensko venovala redaktorka RTVS Karolína Lacová:
Proces zmeny pohlavia upravujú dva dokumenty – štandardný postup pre lekárov a druhým je práve odborné usmernenie, ktoré slúži pre úradníkov pri zmene dokladov.
„Tým pádom, keď sa zmení usmernenie, predpokladáme, že matriky úplne prestanú vykonávať túto činnosť a meniť dokumenty transrodovým ľuďom. Vychádza to aj zo skúsenosti, ktorú máme. To odborné usmernenie platí od marca minulého roka, ale jeho platnosť sa prerušila,“ uviedol Martin Macko z iniciatívy Inakosť.
LGBT+ ľudia tvrdia, že už teraz matriky žiadosti o zmenu pohlavia zamietajú. Usmernenie podpísal pri odchode exminister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Aplikačné problémy
Nové vedenie ho následne začalo vyhodnocovať. A inak to nie je ani v týchto dňoch. „Usmernenie momentálne vnímame ako problematické. Prebiehajú komunikácie ešte s ďalšími inštitúciami tak, aby sme sa zorientovali, či je vôbec zrealizovateľné,“ vysvetlil štátny tajomník rezortu zdravotníctva Michal Palkovič. Dodal, že treba zistiť, či nevznikajú aplikačné problémy.
„Ktoré nie sú v súčasnosti identifikované,“ doplnil tlačový odbor ministerstva. O niečo konkrétnejší je rezort spravodlivosti. Problémy by podľa neho mohli pri transrodových ľuďoch vzniknúť vo väzniciach a usmernenie môže zároveň v praxi prelomiť dokumenty vyššej právnej sily. Viac vec komentovať nechcú.
Isté sú tak len ďalšie rokovania a aj stretnutie komisie, ktorá tranzíciu pripravila. Zvoláva ich poverený premiér Eduard Heger. „Stáva sa z toho viac politická téma, ktorá škodí tomu, aby sme našli najlepšie odborné riešenia. Chcem riešenia, ktoré nebudú len na papieri, ale budú sa dať uplatniť aj v praxi,“ uviedol premiérov hovorca Matej Neumann.
O akom počte ľudí hovoríme, jasné nie je. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) takéto dáta nemá. Oficiálne čísla neexistujú, tvrdí aj psychológ z inPoradne Andrej Kuruc.
„Ide o stovky transrodových ľudí, čo sa nám ozývajú do našej poradne, ktorí prechádzajú ročne medicínskou tranzíciou a sú v jej rôznych stupňoch,“ priblížil
Výzva k úradu vlády však neprichádza len od LGBT+ ľudí, ale aj od niektorých poslancov. A kým prví žiadajú ponechať, OĽANO a Sme rodina volá po zrušení usmernenia.
Téme sa venovala aj redaktorka RTVS Veronika Čokinová: