Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Každý piaty Američan má člena rodiny, ktorého zabila strelná zbraň, vyplýva z prieskumu

To štatistík sú zahrnuté aj prípady samovrážd.

Každý piaty Američan má člena rodiny, ktorého zabila strelná zbraň, vyplýva z prieskumu
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Jeden z piatich dospelých Američanov (20 percent) má člena rodiny, ktorého zabila strelná zbraň – vrátane samovraždy. Podobné percento dospelých ľudí uviedlo, že ich niekto takouto zbraňou ohrozoval. Ukázal to prieskum skupiny KFF zverejnený v utorok (11. 4.), informovala tlačová agentúra AFP.

Násilie súvisiace so strelnými zbraňami, vrátane masových strelieb, samovrážd a nehôd, sa stalo v Spojených štátoch také bežné, že až 84 percent dospelých Američanov uvádza, že urobili preventívne opatrenia na svoju ochranu a na ochranu rodiny pred rizikom postrelenia. Uviedla to prieskumná skupina pre oblasť zdravotníctva KFF, ktorá zverejnila výsledky.

Viac než jedna tretina opýtaných povedala, že z dôvodu možného násilia strelnou zbraňou sa vyhýbajú veľkým davom ľudí. Približne 29 percent respondentov si kúpilo strelnú zbraň na ochranu seba a svojej rodiny.

Údaje zverejnili deň po tom, čo krajinu postihla najnovšia hromadná streľba, v banke v Louisville v americkom štáte Kentucky, kde zabili päť ľudí. Guvernér Andy Beshear povedal, že jedným z usmrtených bol jeho „fantastický priateľ“.

Starosta mesta Louisville Craig Greenberg zasa podrobne opísal, ako ho vlani počas jeho volebnej kampane postrelili.

Na základnej škole v Nashville v štáte Tennessee 27. marca zastrelili tri deti a troch dospelých.

Každý tretí Afroameričan videl, ako niekoho postrelili

Podľa americkej neziskovej skupiny Gun Violence Archive zatiaľ v roku 2023 zastrelili 11 631 ľudí, vrátane 4 965 obetí vrážd, nehôd a sebaobrany strelnou zbraňou a vrátane 6 666 obetí samovrážd.

Ako skupina uviedla, v roku 2022 zastrelili 20 249 ľudí – rukou vraha, pri nehode alebo streľbe na sebaobranu. Vyše 24 000 ľudí si strelnou zbraňou vzalo život.

KFF informovala, že 41 percent dospelých Američanov žije v domácnosti, kde majú strelnú zbraň – a v 44 percentách z týchto domácností držia strelnú zbraň na neuzamknutom mieste.

Afroameričania a Američania hispánskeho pôvodu hlásili oveľa viac svojich známych, ktorí boli postrelení, než hlásili americkí belosi – a pritom sa všeobecne cítia ohrození násilím páchaným strelnými zbraňami.

Traja z desiatich dospelých Afroameričanov osobne videli, ako niekoho postrelili, čo je dvakrát viac než u dospelých belochov, uvádza sa v prieskume. KFF urobila prieskum v polovici marca medzi 1 271 dospelými.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet