Na hlavný obsah

Maďarsko sa od USA nenechá dotlačiť do vojny, vyhlásil Orbán

USA sú podľa neho dôležitý spojenec Maďarska, ale názory oboch krajín na vojnu na Ukrajine sa líšia.

Maďarsko sa od USA nenechá dotlačiť do vojny, vyhlásil Orbán
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Maďarsko nepodporuje vojnu, hlavným podporovateľom vojny sú Spojené štáty, povedal v piatok (14. 4.) maďarský premiér Viktor Orbán podľa agentúry Reuters v pravidelnom rozhlasovom vystúpení. USA sú podľa neho dôležitý spojenec Maďarska, ale názory oboch krajín na vojnu na Ukrajine sa líšia.

USA sa podľa Orbána „nevzdali svojho plánu dotlačiť každého do vojnovej aliancie“, ale Maďarsko dokázalo tomuto tlaku odolať. Budapešť nehodlá Američanom dovoliť, aby ju dotlačili do vojny, uviedol Orbán podľa agentúry MTI.

Orbán tiež poznamenal, že Maďarsko odišlo z Ruskom kontrolovanej Medzinárodnej investičnej banky (IIB) po tom, ako sa jej fungovanie „stalo nemožným“ kvôli zavedeniu amerických sankcií voči predstaviteľom banky.

Maďarská vláda sa rozhodla stiahnuť svojich zástupcov a odísť z IIB, informovalo vo štvrtok (13. 4.) maďarské ministerstvo pre hospodársky rozvoj. „Hoci IIB hrala v strednej a východnej Európe dôležitú rozvojovú úlohu, americké sankcie spôsobili, že jej činnosť stratila zmysel,“ uviedol rezort vo vyhlásení podľa agentúry AP.

Ústredie IIB sa v roku 2019 premiestnilo z Moskvy do Budapešti. Akcionárom IIB bola tiež Slovensko, Poľsko či Česká republika z banky vystúpili. Rumunsko by tak malo urobiť v júni. Maďarsko malo na konci januára v IIB zhruba 25-percentný podiel, čo bol podľa internetových stránok banky druhý najväčší podiel po Rusku s jeho viac ako 45 percentami.

Americký veľvyslanec v Budapešti David Pressman v stredu (12. 4.) uviedol, že Spojené štáty si robia starosti kvôli tomu, že súčasná maďarská vláda stále s nadšením pestuje vzťahy s Ruskom „napriek brutálnej ruskej agresii na Ukrajine aj napriek tomu, že (Rusko) ohrozuje transatlantickú bezpečnosť“. Pressman tiež uviedol, že maďarský kabinet odmietol znepokojenie Američanov v súvislosti s bankou, ktorú označil za „nepriehľadnú kremeľskú platformu“.

Maďarsko hovorí o naliehaní

USA podľa veľvyslanca naliehajú na Maďarsko, aby bralo vážne hrozby, aké predstavuje Rusko a ďalšie krajiny, ktoré nezdieľajú západné hodnoty, ako je demokracia a princípy právneho štátu.

Podiel Maďarska v banke a ochota jeho vlády umiestniť centrálu tejto finančnej inštitúcie v Budapešti frustrovali amerických predstaviteľov v administratíve súčasného amerického prezidenta Joea Bidena i jeho predchodcu Donalda Trumpa, poznamenala agentúra AP. Americkí činitelia sa totiž domnievali, že by táto banka mohla slúžiť ako platforma pre ruskú špionáž v Európskej únii a NATO.

Hoci Maďarsko súhlasilo s vystúpením z banky, vyjadrilo svoju frustráciu z toho, že ho k tomu tlačia, upozornila agentúra Reuters. „Prijímame a chápeme, že reprezentujeme odlišné postoje. Nerozumieme tomu, prečo potrebujú tlačiť na iné štáty, aby zmenili svoje postoje,“ povedal minister zahraničia Péter Szijjártó. „Maďarsko je štát, a preto by sa s ním malo zaobchádzať ako so štátom, a nie ako s kolóniou,“ vyhlásil.

Maďarsko sa pod vedením premiéra Orbána ako jediná krajina EÚ správa ústretovo k Rusku napriek jeho invázii na Ukrajinu. Blízke vzťahy s Moskvou udržuje najmä v energetike. Szijjártó v utorok (11. 4.) v Moskve dohodol predĺženie zmluvy o nákupe väčšieho množstva ruského plynu, ako stanovuje dlhodobý kontrakt. Rokoval tam tiež o rozšírení jadrovej elektrárne Paks, ktoré má na starosti ruský Rosatom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet