Na hlavný obsah

Najľudnatejšou krajinou sveta už nebude Čína. O prvenstvo príde ešte tento rok

Vlani zaznamenala Čína prvýkrát za šesť desaťročí pokles populácie.

Najľudnatejšou krajinou sveta už nebude Čína. O prvenstvo príde ešte tento rok
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

India sa ešte tento rok stane najľudnatejšou krajinou na svete a Čínu by mala predbehnúť o takmer tri milióny obyvateľov približne v polovici tohto roka. Vyplýva to z nových dát, ktoré v stredu zverejnila Organizácia Spojených národov (OSN). Vyplýva to zo správy agentúry Reuters.

Populačný fond OSN (UNFPA) odhaduje v správe o Stave svetovej populácie 2023, že India dosiahne v tomto roku asi 1,4286 miliardy obyvateľov v porovnaní s 1,4257 miliardami v Číne. Ďaleko za nimi sú Spojené štáty ako tretia najľudnatejšia krajina sveta s počtom obyvateľov 340 miliónov. Tieto údaje sa opierajú o informácie dostupné do februára 2023.

Odborníci v predchádzajúcich správach OSN predpovedali, že India predbehne v počte obyvateľov Čínu tento mesiac. Najnovšia správy OSN však nešpecifikuje, kedy presne by k tejto zmene malo prísť. Podľa predstaviteľov OSN to sa to nedá stanoviť, pretože dáta prichádzajúce z Indie a Číny sú „neisté“.

Posledné sčítanie obyvateľstva v Indii sa uskutočnilo v roku 2011. Ďalšie plánovali v roku 2021, no v dôsledku pandémie koronavírusu sa posunulo. Obyvatelia Indie a Číny tvoria viac než jednu tretinu všetkých ľudí žijúcich na Zemi, ktorých počet OSN odhaduje na 8,045 miliardy. Rast obyvateľov v oboch týchto krajinách sa spomaľuje, a to predovšetkým v Číne.

Vlani zaznamenala Čína prvýkrát za šesť desaťročí pokles populácie. Ide o dejinný zvrat, ktorým sa podľa Reuters zrejme začalo dlhé obdobie poklesu čínskej populácie. Znižujúci sa počet obyvateľov pritom zásadne ovplyvní čínsku i svetovú ekonomiku.

Priemerný ročný nárast indickej populácie je od roku 2011 1,2 percenta. Je to menej ako v predchádzajúcom desaťročí, keď dosahoval 1,7 percenta, vyplýva z vládnych údajov.

„Počet obyvateľov by nemal vyvolávať úzkosť alebo spôsobovať poplach. Namiesto toho by mal byť vnímaný ako symbol pokroku, rozvoja a ašpirácií,“ uviedla predstaviteľka UNFPA pre Indiu Andrea Wojnarová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet