Na hlavný obsah

Najvyšší súd porušil práva Moniky Jankovskej, rozhodol Ústavný súd

Zároveň uznesenie NS v kauze Fatima zrušil.

Najvyšší súd porušil práva Moniky Jankovskej, rozhodol Ústavný súd
Na archívnej snímke je bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská. Foto: TASR

Uznesením Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý v septembri 2021 presunul kauzu Fatima z Okresného súdu Trenčín na Okresný súd Trnava, došlo k porušeniu práv bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej. Rozhodol o tom Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý zrušil uznesenie NS a vec mu vrátil na ďalšie konanie.

O ústavnej sťažnosti Jankovskej, ktorú obžalovali v kauze Fatima, rozhodol 30. marca na neverejnom zasadnutí štvrtý senát ÚS pod vedením predsedu Miroslava Duriša.

Uznesením NS bolo porušené základné právo sťažovateľky na súdnu a inú právnu ochranu a právo na spravodlivé súdne konanie. V ďalšej časti ústavnej sťažnosti ÚS nevyhovel.

Ako v minulosti uviedol obhajca obžalovanej Peter Erdös, v sťažnosti namietali nesplnenie podmienok na to, aby bol prípad odňatý zákonnému sudcovi Okresného súdu Trenčín a pridelený na Okresný súd Trnava.

„Namietame najmä proces, ako k tomu došlo. Rozhodovalo sa na základe návrhu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry. Zároveň namietame spôsob, akým sa Najvyšší súd s návrhom vyrovnal,“ konštatoval. ÚS podľa neho predbežným opatrením nariadil Okresnému súdu Trnava v trestnej veci, aby sa zdržal akýchkoľvek úkonov.

Okrem bývalej štátnej tajomníčky ministerstva Moniky Jankovskej čelia obžalobe podanej pre zločin vydierania a zločin marenia spravodlivosti aj bývalý šéf protikorupčnej jednotky Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Róbert Krajmer a Peter Vasko.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko