Na hlavný obsah

Nemecko končí s jadrom. V krajine odstavia posledné tri atómové elektrárne

Väčšina obyvateľov s tým nesúhlasí.

Nemecko končí s jadrom. V krajine odstavia posledné tri atómové elektrárne
Na ilustračnej snímke jadrová elektráreň. Foto: RTVS

V Nemecku odstavia posledné tri atómové elektrárne. Ukončenie jadrového programu odsúhlasila ešte vláda Angely Merkelovej po katastrofe v japonskej Fukušime v roku 2011.

Pôvodne chceli posledné jadrové zariadenia odstaviť koncom minulého roka. Pre energetickú krízu však predĺžili ich prevádzku do 15. apríla.

Odstavenie posledných troch jadrových elektrární aj deň pred ich vypnutím sprevádza ostrá diskusia a pnutie vo vládnej koalícii. Všetky prieskumy verejnej mienky pritom hovoria, že väčšina obyvateľov Nemecka je za ich ponechanie v prevádzke, aj keď len dočasne.

Opoziční kresťanskí demokrati, ale aj liberálna FDP vo vláde dlhodobo varujú pred problémami so zabezpečením elektriny v Nemecku.

Koncu atómových elektrární v Nemecku sa venoval redaktor RTVS Tibor Macák:

„Našim koaličným partnerom sme navrhovali, aby posledné tri jadrové elektrárne zostali aspoň v stave rezervy. Myslím, že väčšina Nemcov to chce z ekologických a ekonomických dôvodov,“ uviedol poslanec Bundestagu vládnej FDP Michael Kruse.

„V sobotu je definitívny koniec. Kancelár vlani v októbri o tom rozhodol a to naďalej platí. Chápem, že FDP robí teraz trochu hluku okolo svojej pozície, ale napriek tomu to nepomôže, pretože rozhodnutie padlo,“ skonštatoval poslanec Bundestagu vládnej SPD Jakob Blankenburg.

Experti: Už žiadne predĺženie nebude

Ani experti nepochybujú o tom, že tentoraz už žiadne predĺženie nebude a to najmä pre odpor Zelených. Bizarné pritom je, že práve ekologická strana uprednostnila prevádzku uhoľných elektrární pred jadrovými.

„Napriek tomu, že napríklad na hraniciach Nemecka vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku atómové elektrárne naďalej pracujú, v Nemecku ich iste zastavia. Nemám pochybnosti o tom, pretože to je z politického hľadiska pre Zelených veľmi dôležitá vec,“ vyhlásil ekonomický expert Imrich Donáth.

Bavorský premiér Markus Söder sľubuje, že ak sa na jeseň v roku 2025 kresťanskí demokrati opäť dostanú k moci, jeden z prvých krokov bude obnovenie jadrového programu na báze novej atómovej fúzie. Zároveň navrhuje, aby sa v Bavorsku urýchlene postavil výskumný reaktor pre túto jadrovú technológiu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet