Na hlavný obsah

Objavil sa nový dôkaz. Na súde čítali list, ktorý Andruskó napísal ešte pred vraždou Jána Kuciaka

Proces v prípade vraždy by mal pokračovať v máji.

Objavil sa nový dôkaz. Na súde čítali list, ktorý Andruskó napísal ešte pred vraždou Jána Kuciaka
Odsúdený Zoltán Andruskó. Foto: RTVS

Proces v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze prípravy vrážd prokurátorov by mal okrem apríla pokračovať ešte aj v máji. Na stredajšom (5. 4.) hlavnom pojednávaní to avizovala predsedníčka senátu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku Ružena Sabová.

Pojednávanie pokračuje v stredu výsluchom Zoltána Andruskóa. Toho už v kauze vraždy novinára a jeho snúbenice už právoplatne odsúdili. V rámci prípravy vrážd prokurátorov je vylúčený na samostatné konanie.

Predsedníčka senátu tiež uviedla, že na 21. apríla predvolali svedok Iľja Weiss. Súd zároveň zváži opätovné vypočutie Norberta Bödöra. Sabová ďalej informovala, že Najvyšší súd (NS) SR prikázal prečítať komunikáciu obžalovaného Mariana Kočnera s finančníkom Jaroslavom Haščákom.

List známej mal byť poistka

Na stredajšom pojednávaní čítali list, ktorý mal Zoltán Andruskó ešte pred svojím zadržaním dať svojej známej. Svedok v ňom označoval Alenu Zsuzsovú a Mariana Kočnera za objednávateľov vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Na prokurátorovej likvidácii mal mať podľa Zoltána Andruskóa záujem aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Uvádzal, že sa v tom čase cítil v ohrození života. List z januára 2018 Andruskó podľa vlastných slov odovzdal svojim známym, aby ho v prípade, že sa mu niečo stane, odovzdali polícii.

„List pre nás nie je až taký podstatný, ako sa môže mediálne zdať. Pre nás je podstatné to, že svedok vypovedá úplne konzistentne od absolútneho počiatku konania,“ povedal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Matúš Harkabus. Podľa jeho slov nepreukázali, či list skutočne napísali v januári 2018. Znalecké dokazovanie nenavrhne.

Obhajca Mariana Kočnera Marek Para považuje Zoltána Andruskóa za nevierohodného svedka. List považuje za vymyslený dôkaz. „Chýba akákoľvek časová položka, akákoľvek časová súvislosť,“ zdôraznil.

V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018 súd rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd SR vrátil v máji 2021 prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú tri rozhodnutia. Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.

Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia obžalobe štyri osoby – Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Dušan Kováčik a Darko Dragić. Tomáša Szabóa vylúčili na samostatné konanie, súd ho uznal za vinného.

Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť od Mariana Kočnera podľa obžaloby na jeseň 2017. V prípade Šufliarskeho približne o rok neskôr.

Súdny proces sledoval aj redaktor RTVS Peter Žatko:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko