Na hlavný obsah

Plán obnovy sa bude meniť. O časť peňazí Slovensko príde, no získa aj nové

Pribudne nová kapitola REPowerEU v hodnote 403 miliónov eur.

Plán obnovy sa bude meniť. O časť peňazí Slovensko príde, no získa aj nové
Ilustračná snímka peňazí. Foto: RTVS

Slovenský plán obnovy sa má zaktualizovať. Prostriedky na pôvodných päť oblastí sa znížia o vyše pol miliardy eur, pribudne však nová kapitola REPowerEU v hodnote 403 miliónov eur.

Celková suma vyčlenená pre Slovensko sa tak zníži len mierne, z pôvodných 6,575 miliardy eur na 6,410 miliardy eur. Vyplýva to z návrhu na zmenu plánu obnovy, ktorý v stredu (26. 4.) schválila vláda.

Aktualizácia je predrokovaná s Európskou komisiou (EK), po jej oficiálnom predložení má však dva mesiace na zhodnotenie návrhu a prípadné dodatočné otázky a úpravy. Zmenu plánu obnovy musí následne definitívne schváliť Rada ministrov pre hospodárske a finančné záležitosti (Ecofin), k čomu by mohlo dôjsť v júli tohto roka.

Kapitola REPowerEU

Kapitola REPowerEU, ktorá je novou iniciatívou EÚ, prináša Slovensku dodatočných 403 miliónov eur na „zelené“ opatrenia. Ich cieľom je znížiť závislosť od fosílnych palív z Ruskej federácie, úspora energie, výroba čistej energie a diverzifikácia dodávok. Obsahuje spolu šesť reforiem a osem investícií, rozdelených do štyroch oblastí – energetika a povoľovacie procesy, obnova a spravovanie budov, udržateľná doprava, ako aj rozvoj zelených zručností.

Plán obnovy sa aktualizuje z viacerých dôvodov. Okrem pridania novej kapitoly ide o zníženie pôvodnej alokácie z dôvodu vyššieho ako očakávaného rastu ekonomiky, zohľadnenie rastu cien stavebných materiálov a energií, ako aj iných objektívnych skutočností, ktoré v praxi ovplyvňujú plánované reformy a investície.

Hospodársky rast bol vyšší, než sa očakávalo

Každej krajine EÚ sa prepočítala časť (30 %) vyčlenených prostriedkov podľa vývoja hrubého domáceho produktu za roky 2020 a 2021. Hospodársky rast Slovenska bol vyšší, ako sa očakávalo v pôvodnom pláne. V takom prípade sa krajine časť peňazí kráti, finančná obálka SR sa znížila o 323 miliónov eur.

O ďalších 200 miliónov eur sa znížia prostriedky pôvodne plánované ako dodatočné financovanie zo štátneho rozpočtu. Krátenie sa muselo zohľadniť proporčne vo všetkých oblastiach plánu obnovy.

Slovensko tiež komunikovalo s EK o možnosti zohľadnenia vysokého rastu cien stavebných materiálov a energií do cieľov plánu obnovy. V tejto súvislosti sa identifikovali najväčšie investície s výrazným podielom stavebných nákladov a v rámci nich sa zvýšené ceny vstupov zohľadnili do zníženia ich cieľov vo fyzických jednotkách.

Úpravy plánu obnovy z dôvodu iných skutočností reflektujú praktický vývoj jeho realizácie. Zmeny či časové posuny boli vyrokované s EK jednotlivo a museli byť dôsledne zdôvodnené objektívnymi skutočnosťami.

Zmenám v pláne obnovy sa v Správach RTVS o 19.00 h venovali aj redaktori Iveta Vanková a Vladimír Amrich:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika