Na hlavný obsah

Po Poľsku dala stopku obiliu z Ukrajiny ďalšia európska krajina

Zákaz bude trvať do 30. júna.

Po Poľsku dala stopku obiliu z Ukrajiny ďalšia európska krajina
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Maďarsko v sobotu (15. 4.) zakázalo dovoz obilia a iných potravín z Ukrajiny. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá dodala, že v sobotu prijatie rovnakých opatrení oznámilo aj Poľsko. Obe krajiny uviedli, že ich zákazy budú trvať do 30. júna.

V Poľsku sa zákaz vzťahuje na dovoz obilia, cukru, mäsa, ovocia a zeleniny, mlieka, vajec a ďalších potravín. Maďarské ministerstvo poľnohospodárstva vo vyhlásení, ktoré zaslalo tlačovej agentúre MTI uvádza, že zakáže dovoz obilia, olejnín a niekoľkých ďalších poľnohospodárskych výrobkov.

V reakcii na oznámenie poľskej vlády ukrajinské ministerstvo agrárnej politiky v sobotu vyjadrilo ľútosť nad rozhodnutím Varšavy.

„Poľskí poľnohospodári čelia ťažkej situácii, ale zdôrazňujeme, že ukrajinskí poľnohospodári sú v tej najťažšej situácii vzhľadom na vojnu,“ dodal rezort.

Ukrajinské ministerstvo navrhlo, aby obe krajiny v najbližších dňoch dospeli k novej dohode, ktorá by bola prijateľná pre obe strany.

Hovorca poľskej vlády Piotr Müller pre tlačovú agentúru PAP uviedol, že „sme otvorení aj iným krokom, ktoré by mohli stabilizovať situáciu“.

Budapešť vo svojom vyhlásení uviedla, že počas trvania zákazu „vláda očakáva trvalé riešenie a prijatie opatrení EÚ“.

Maďarsko „je odhodlané zastupovať záujmy maďarskej poľnohospodárskej komunity,“ dodala Budapešť.

Krajiny žiadali EÚ, aby zakročila

Poľsko a Maďarsko boli minulý mesiac medzi niekoľkými európskymi krajinami, ktoré požiadali Európsku úniu, aby zakročila proti zvyšujúcemu sa dovozu ukrajinského obilia a repky.

Ukrajinský vývoz obilia smeruje cez Európsku úniu do iných krajín, odkedy tradičné čiernomorské vývozné trasy zablokovala ruská invázia.

Veľké množstvo tohto obilia však z dôvodu rôznych logistických prekážok uviazlo v stredoeurópskych krajinách a nepokračovalo do blízkovýchodných či afrických krajín, pre ktoré ho pôvodne určili, približuje agentúra PAP.

Táto skutočnosť negatívne ovplyvnila (znížila) ceny aj odbyt miestnych poľnohospodáro. To viedlo k ich protestom a v Poľsku i k odstúpeniu ministra poľnohospodárstva.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet