Na hlavný obsah

Podnikatelia sa už nemusia báť častých zmien zákonov. O povinnostiach sa dozvedali na poslednú chvíľu

Poslanci vypočuli námietky zamestnávateľov.

Podnikatelia sa už nemusia báť častých zmien zákonov. O povinnostiach sa dozvedali na poslednú chvíľu
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Zákony, ktoré vplývajú na podnikateľské prostredie, budú platiť od začiatku alebo od polovice roka. Rozhodol o tom nedávno parlament. Poslanci tak vypočuli zamestnávateľské zväzy. Tie vyčítajú parlamentu, že zmeny prijíma nepredvídateľne.

Čo schôdza, to viac ako stovka návrhov zákonov, zväčša poslaneckých. Podnikatelia sa tak napríklad o nových povinnostiach často dozvedajú až po ich schválení. A neraz majú aj málo času, aby sa na zmeny pripravili. To sa však zmení.

„Pri poslaneckých návrhoch zákona bude musieť každý zákon obsahovať stanovisko ministerstva hospodárstva k dosahom na podnikateľskú sféru. V prípade, že tam bude evidentný vplyv na podnikateľov, bude sa musieť upraviť účinnosť tak, že môže nadobudnúť účinnosť len 1. januára alebo 1. júla,“ uviedol predseda ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽANO).

Vplyvu zákonov na podnikateľskú sféru sa v reportáži venoval redaktor RTVS Ivan Tománek:

„My už viac ako polroka upozorňujeme na obchádzanie štandardného legislatívneho procesu. Zavedenie takéhoto princípu vo všeobecnosti treba uvítať,“ skonštatoval výkonný sekretár Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.

„Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR dlhodobo podporuje všetky zmysluplné opatrenia na podporu podnikateľského prostredia. Prax ukazuje, že doteraz prijímaná legislatíva je pre podnikateľov, ale aj verejnosť čoraz viac nepredvídateľná,“ podotkla hovorkyňa AZZZ Miriam Filová.

Výnimkou budú napríklad zákony a nariadenia EÚ, prezidentkou vrátená legislatíva či ústavné zákony a skrátené konania.

„To, na čo vieme dosiahnuť, sú nami schvaľované zákony a tam sa toto zlepší. Zaviedli sme nové pravidlo, ktoré je pre podnikanie lepšie, predvídateľnejšie. Či to bude veľký posun bude závisieť od toho, ako sa toto pravidlo bude dodržiavať,“ tvrdí poslanec Ján Oravec (SaS).

Zamestnávateľské zväzy upozorňujú, že stabilite podnikateľského prostredia by prospelo, ak by zákony prechádzali riadnym procesom. Diskutovala by o nich najskôr tripartita a až následne vláda a parlament.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika