Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Ruské sily postúpili ďalej do centra Bachmutu, tvrdí ISW

Pravdepodobne tu obsadili niekoľko významných budov.

Ruské sily postúpili ďalej do centra Bachmutu, tvrdí ISW
Ukrajinský vojak s granátometom neďaleko Bachmutu. Foto: TASR/AP

Ruské sily postúpili ďalej do centra Bachmutu a pravdepodobne tu obsadili niekoľko významných budov. Uviedol to vo svojej pravidelnej analýze situácie na ukrajinskom bojisku americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). V okolí obliehaného mesta boli útoky odrazené, hlási ukrajinský generálny štáb.

Na základe zverejnených snímok s potvrdeným miestom obstarania ISW uvádza, že jednotky ruskej žoldnierskej Vagnerovej skupiny zrejme obsadili štadión, budovu vojenskej prokuratúry či kostol v centre Bachmutu.

Analytici tiež citujú ruských vojenských blogerov. odľa ktorých sa ruským silám podarilo prelomiť ukrajinskú obranu v severnej, južnej a centrálnej časti mesta. Nespresnili však, kde presne sa prelom odohral.

Ukrajinský generálny štáb v rannom hlásení oznámil, že Rusi pokračujú v útokoch s cieľom obsadiť celé mesto Bachmut. Intenzívne boje podľa neho pokračujú. Útočné operácie severozápadne a juhozápadne od Bachmutu, ktoré mali za cieľ odrezať ukrajinských obrancov od zásobovacích trás, skončili podľa neho neúspechom. Už v piatok štáb pripustil, že Rusi ovládli väčšinu mesta.

O východoukrajinský Bachmut zvádzajú ukrajinskí obrancovia a ruské invázne sily ťažké boje už pol roka. Podľa západných vojenských analytikov má Bachmut spornú strategickú dôležitosť. A to pre dĺžku bojov a veľkým stratám na oboch stranách však získal veľký symbolický význam.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet