Na hlavný obsah

Úmrtia na covid klesli tento rok o 95 percent, tvrdí WHO

Vplyvom pandémie však ľudia zanedbávali očkovania proti iným ochoreniam.

Úmrtia na covid klesli tento rok o 95 percent, tvrdí WHO
Ilustračná snímka. Foto: unsplash.com

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v stredu (26. 4.) oznámila, že úmrtia na ochorenie COVID-19 klesli od začiatku tohto roka o 95 percent – ale varovala, že koronavírus stále koluje. Informovala o tom agentúra AFP.

WHO uviedla, že covid tu zostane a krajiny sa musia naučiť, ako zvládať jeho nenaliehavé následky, vrátane postcovidového stavu (syndrómu) čiže dlhého covidu – a to popri iných infekčných chorobách.

„Sme veľmi povzbudení neustálym poklesom v hlásených úmrtiach na covid, ktoré od začiatku tohto roka klesli o 95 percent,“ povedal šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„Niektoré krajiny však zaznamenávajú nárast a za posledné štyri týždne podľahlo tejto chorobe 14-tisíc ľudí,“ dodal.

„A po objavení nového variantu XBB.1.16 vidíme, že koronavírus sa stále mení a stále môže spôsobiť nové vlny ochorení a úmrtí,“ upozornil Tedros.

Maria Van Kerkhoveová, technická riaditeľka WHO pre COVID-19, povedala, že subvarianty XBB teraz celosvetovo prevládajú.

Tieto subvarianty majú „výhodu“ v tom, že sa viac šíria. Ukazuje sa, že unikajú imunite človeka. To znamená, že ľudia sa môžu znovu nakaziť napriek tomu, že sú zaočkovaní alebo predtým nákazu prekonali.

Van Kerkhoveová vyzvala na zvýšené sledovanie koronavírusu prostredníctvom testovania. „Aby sme mohli monitorovať samotný koronavírus a následne pochopiť, čo každá z týchto mutácií vlastne znamená,“ dodala.

Odvolanie stavu ohrozenia

Tieto poznatky sa môžu potom využiť pri tvorbe a zložení vakcín a aj pri informovaných rozhodnutiach o zvládaní koronavírusu, dodala odborníčka.

Tedros zopakoval, že WHO stále dúfa, že odvolá stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu (PHEIC), ktorý vyhlásili v januári 2020 v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Komisia, ktorá mu na túto tému radí, sa má zísť na budúci mesiac na svojom pravidelnom štvrťročnom zasadnutí.

Šéf WHO tiež povedal, že odhadom jeden z desiatich prípadov nákazy viedol k dlhému covidu. Dlhodobú starostlivosť budú teda potrebovať stámilióny ľudí.

Tedros tiež informoval, že pandémia covidu narušila iné vakcinačné programy. Pričom približne 67 miliónov detí nedostalo v rokoch 2019 až 2021 aspoň jednu dávku.

Po desaťročí zastaveného napredovania sa miera zaočkovania podľa Tedrosa vrátila tam, kde bola v roku 2008. To viedlo k nárastu výskytu osýpok, záškrtu, detskej obrny a žltej zimnice.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet